BNR anunță că investițiile externe au crescut în România cu 34% în 2022

Investiţiile străine directe au crescut cu 34% în primele patru luni ale acestui an, la 3,149 miliarde de euro, comparativ cu 2,35 miliarde euro în perioada similară din 2021, conform datelor Băncii Naţionale a României remise miercuri AGERPRES. „Investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au însumat 3.149 milioane euro (comparativ cu 2.350 milioane euro în perioada ianuarie – aprilie 2021), din care participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat valoarea netă de 3.031 milioane euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de 118 milioane euro”, se menţionează în comunicat.
Potrivit datelor Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC), numărul firmelor cu capital străin nou înfiinţate în România a crescut, în primele patru luni din 2022, cu 27,8%, comparativ cu perioada similară din 2021, la 2.186 de unităţi, acestea având un capital social subscris în sumă totală de 14,008 milioane de dolari, cu 31,1% mai mic faţă de cel al firmelor înmatriculate în perioada ianuarie-aprilie 2021, de 20,326 milioane de dolari.
În aprilie 2022, au fost înmatriculate 546 firme cu participare străină la capitalul social. În funcţie de domenii, cele mai multe înmatriculări au fost înregistrate în activităţi profesionale, administrative, ştiinţifice şi tehnice (23,81%), comerţul cu ridicata şi amănuntul, repararea auto şi moto (19,23% din total) şi transport, depozitare şi comunicaţii (18,32%).
La finele lunii aprilie 2022, în România existau 239.033 societăţi cu participare străină la capitalul social. Valoarea capitalului subscris se situa la 66,42 miliarde de dolari.
Comentariile portalului
Convins ca veti sterge si acest comentariu, la fel ca pe precedentul, revin doar pentru a va informa ca cenzura nu va onoreaza. Dimpotriva! Sa fiti sanatosi si sa aveti (...)
O alegere foarte buna acest nou manager! Sper din toata inima sa poata gestiona spiritul conflictual existent aproape permanent printre ”sindicalistii” Filarmonicii (unii, nu toti!), in fapt parghia prin care (...)
Geaba, daca nu vrea infractorul de drept comun ,incarcerat in urma cu ani de zile in Penitenciarul de maxima siguranta Arad pentru inselaciune in forma continuata, nu se va intampla (...)