marþi, 16 aprilie, 2024

Blitzkrieg! UTA a spulberat copiii Gazului și pare pregătită pentru confruntarea cu Rapid

de Lucian Dănilă | 2 aprilie 2022, 5:57 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Blitzkrieg e un termen împrumutat din război, dar nu are nimic în comun cu ceea ce se întâmplă în această perioadă, de mai bine de o lună de zile, în Ucraina. Tehnic vorbind, blitzkrieg este o doctrină militară în care are loc un atac rapid cu o concentrare copleșitoare de forțe și se desfășoară pe toate planurile, formațiuni de infanterie, blindate motorizate sau mecanizate, la care se adaugă sprijinul aerian apropiat, totul cu intenția de a sparge liniile de apărare ale adversarului, apoi de a disloca apărătorii, de a dezechilibra inamicul.

În aceste zile, războiul nostru este purtat mai ales în disputele sportive. Gaz Metan nu mai este de mult o echipă decentă de Liga 1. Problemele financiare de la gruparea sibiană a dus la exodul jucătorilor de valoare, a antrenorului, iar acum echipa se prezintă meci de meci cu niște copii care vor rămâne în timp cu satisfacția că au evoluat în cariera lor în Liga 1. Dar fiecare meci din acest play-out are aceeași miză, indiferent că vorbim despre Clinceni, Gaz Metan, Botoșani, Dinamo sau Rapid: cele 3 puncte puse în joc.

Iar UTA era obligată să trateze jocul cu echipa încropită a Mediașului cu maximă seriozitate, astfel că elevii lui Ionuț Badea au început meciul într-un ritm amețitor, cu atacuri pe flancuri, cu incursiuni pe zona centrală dar și cu centrări multe în careul Gazului, totul pentru a răpune cât mai repede adversarul, pentru că tot aminteam despre… blitzkrieg.

Badea a trimis în teren cei mai buni jucători pe care-i are la dispoziție, cu precizarea că Balauru i-a luat locul lui Iacob în poartă, acesta fiind acasă din cauza unei viroze puternice.

În primele șase minute UTA a avut minim șase cornere, iar presiunea pe careul oaspeților era imensă. Golul nu s-a lăsat prea mult așteptat și Cardoso a reușit să înscrie încă din minutul 10 după o fază la care a participat aproape jumătate din echipa arădeană! Miculescu a pătruns pe dreapta, a șutat, Bumbar a respins până la Ubbink, olandezul a șutat și el din voleu, dintr-un fundaș mingea a ajuns la Otele, nigerianul a driblat, a pasat înapoi pentru Vukcevic, muntenegreanul a tras la poartă, mingea a lovit un alt fundaș și a ajuns la Cardoso care a trimis din 3 metri în poartă…

UTA și-a continuat atacurile la poarta lui Bumbar și după deschiderea scorului și a fost chiar amuzant întreg contextul în care s-a marcat al doilea gol. Vukcevic și Miculescu s-au invitat reciproc la o minge aflată în partea dreaptă, la aproximativ 40 de metri de poarta adversă. Muntenegreanul nu a stat prea mult pe gânduri, a preluat și a dat o pasă de aproximativ 20 de metri înapoi, spre Erico, moment în care cineva din tribune a „taxat” alegerea lui Vukcevic. Internaționalul muntenegrean a apucat chiar să aibă o mică ceartă prin gesturi cu spectatorul de la Tribuna 1, după care mingea a ajuns din nou la el, a plecat solitar în cursă, și-a depășit adversarul direct, a pasat perfect pentru Modestas Vorobjovas și lituanianul a înscris pentru 2-0 în minutul 25. Era primul gol al lui „Mode” după 46 de meciuri oficiale jucate pentru UTA!

Cinci minute mai târziu, Ubbink, care a arătat o poftă deosebită de joc în prima repriză, a trimis o pasă senzațională de 40 de metri pentru Otele, acesta a profitat de indecizia lui Bumbar, a lobat mingea peste el, a urmărit-o și apoi a trimis-o cu latul în poarta goală pentru 3-0! Niciodată nu au fost arădenii mai relaxați la un meci al Bătrânei Doamne ca la jocul din această după amiază, meci disputat la ora 12 dar cu… nocturna aprinsă.

Câștigătoarea partidei era decisă deja după 30 de minute. Au urmat 60 de minute în care UTA s-a menajat pentru duelul care urmează, cel cu Rapid. La minusuri trecem cartonașele galbene încasate de arădeni, trei la număr, Erico, Shlyakov și Vorobjovas, iar la plusuri punem minutele pe care Badea le-a acordat unor jucători ca Florentin Matei, Pătlăgică, Dangubic, Mercioiu și mai ales Hrezdac. Pentru ultimul este un moment cu adevărat deosebit. După ce a fost o piesă importantă în angrenajul echipei în anul promovării, astăzi, Hrezdac a debutat în Liga 1 după doi ani în care a suferit două operații foarte complicate la același genunchi.

Am remarcat pofta de gol a lui Vorobjovas, care după ce a simțit miros de „sânge” în prima parte a jocului, când a și marcat, a reușit și „dubla” cu un gol senzațional din interiorul careului, cu un șut la vinclu, așa cum vedeam pe vremuri la Del Piero, sau în această săptămână la Mbappe. Lituanianul a mai încercat o astfel de execuție și spre finalul partidei, dar mingea a ocolit bara porții lui Bumbar.

Tot la minusuri am trece faptul că cei care au venit de pe bancă nu au reușit să mențină ritmul impus de titulari, astfel că jocul a slăbit mult din consistență, iar acest lucru poate fi un semnal de alarmă în vederea partidelor mult mai dificile care urmează.

A fost un 4-0 așteptat probabil de toată lumea, dar și o repetiție la nivelul tribunelor pentru spectacolul care cu siguranță va urma la partida de sâmbăta viitoare cu Rapid. Deși Gaz Metan este o echipă matematic retrogradată, copiii din Mediaș au avut privilegiul să vadă o atmosferă excelentă la Arad, la un astfel de meci fiind prezenți aproape 4.000 de spectatori care au cântat pe toată durata jocului.

UTA Arad – Gaz Metan Mediaș 4-0 (3-0)

Cardoso 10, Vorobjovas 25, 74, Otele 30

UTA: Balauru – Vukcevic (46 Florentin Matei), Erico, Benga, Shlyakov – Vorobjovas, Batha (75 Hrezdac), Ubbink – Miculescu (46 Pătlăgică), Cardoso (69 Dangubic), Otele (75 Mercioiu).

Rezerve: Roșca – Pătlăgică, Dima, Hrezdac, Matei, Mercioiu, Dangubic, Laukzemis.

Antrenor: Ionuț Badea

Mediaș: Bumbar – Kanda, Avram, Mathaus Santos, Maxim – Junior Santos, Iancu (71 Tala) – Costea, Gaspar, Ursu (62 Covaci) – Domșa.

Rezerve: Grosz – Câmpean, Covaci, Tala.

Antrenor: Flavius Boroncoi

Arbitri: Andrei Antonie (București) – Doru Lucaciu (Cluj), Răzvan Soponar (Baia Mare) – Florin Andrei (Târgu Mureș)

Observatori: Arbitri: Andrei Ioniță (București) / Joc: Romulus Gabor (Hunedoara)