joi, 18 aprilie, 2024

Bayern vs. Dortmund în finala Cupei Germaniei

de Lucian Dănilă | 17 aprilie 2014, 3:31 PM | Sport

0

Bayern Munchen s-a calificat în finala Cupei Germaniei, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul 5-1 (2-0), formaţia FC Kaiserslautern, din liga a doua, în semifinalele competiţiei, informează Mediafax.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Schweinsteiger ’24, Kroos ’32, Muller ’51 din penalty, Mandzukiic ’78 şi Gotze ’90+1, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Zoller, în minutul 60.

În finala Cupei Germaniei, care va avea loc la 17 mai, la Berlin, Bayern Munchen va întâlni echipa Borussia Dortmund, care a trecut, cu scorul de 2-0, de formaţia VfL Wolfsburg. Borussia Dortmund este prima echipă calificată în finala Cupei. Wolfsburg n-a rezistat pe Westfalenstadion şi a pierdut cu 2-0. Dortmund a rezolvat meciul din prima repriză când Mkhitaryan şi Levandowski din minutele 13 şi 43.