luni, 29 aprilie, 2024

Barbora Krejcikova, noua campioană de la Roland Garros! Luna de grație din viața cehoaicei

de Lucian Dănilă | 12 iunie 2021, 6:59 PM | Sport

0

A fost o senzațională jucătoare la nivel de junioare. A cucerit titluri de Mare Șlem în competițiile juvenile, dar nu a confirmat niciodată la nivel de senioare rezultatele fabuloase din adolescență. Barbora, însă, avea să devin lider mondial în proba de dublu, câștigând mari turnee atât la dublu cât și la dublu-mixt.

Nu s-a mulțumit cu atât. A dorit mereu să devină o jucătoare importantă în circuitul de „single”. În urmă cu patru ani a trăit o dramă. Antrenoarea ei, fosta mare jucătoare Jana Novotna, s-a stins din viață în urma unui cancer ovarian. Ultimul lucru pe care Jana i l-a cerut Barborei a fost: „Bucură-te de tenis și câștigă într-o zi un turneu de Grand Slam”.

Au trecut patru ani de atunci, iar în seara asta, dorința Janei a fost îndeplinită. Barbora Krejcikova (33 WTA) a câștigat finala de la Roland Garros după ce a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-4. A trecut doar un an după ce a început să se axeze pe cariera de simplu. Mai mult, Krejcikova este de asemenea calificată și în finala feminină de dublu!

Până la acest imens triumf, Barbora a trecut doar de două ori de primul tur al unui turneu de Mare Șlem. S-a întâmplat la Australian Open în 2020 și 2021. La Paris a trecut de nume importante ca Pliskova, Alexandrova, Svitolina, Stephens, Gauff și Sakkari, în drumul spre marea finală. Abia în acest an a ajuns în prima sută a ierarhiei WTA, iar în urmă cu trei săptămâni a câștigat la turneul Strasbourg în fața Soranei Cârstea. A fost primul turneu WTA câștigat de Barbora în cariera de simplu! Roland Garros este doar al doilea…