luni, 24 martie, 2025

Special Arad Logo

    Starul baletului rus a murit la vârsta de 39 de ani, după ce a căzut de la etajul cinci al unei clădiri

    de - | 18 noiembrie 2024, 1:01 PM | Internaţional

    0

    (foto: Vladimir Shklyarov/Instagram)

    Vladimir Shklyarov a murit după ce a căzut sâmbătă de la etajul cinci al unei clădiri, a declarat la sfârșitul săptămânii un purtător de cuvânt al Teatrului Mariinsky pentru postul de presă Fontanka, informează The Guardian.

    Purtătoarea de cuvânt, Anna Kasatkina, a declarat presei ruse că Shklyarov luase analgezice pentru o leziune la spate și că luni urma să fie supus unei operații la coloană.

    În timp ce a fost lansată o anchetă federală pentru a investiga moartea dansatorului, „cauza preliminară” a fost considerată un accident, a raportat agenția rusă de știri RIA Novosti.

    Născut în Sankt Petersburg în 1985, Shklyarov s-a alăturat Teatrului Mariinsky în 2003 și a devenit dansator principal – cea mai înaltă poziție într-o companie de balet – în 2011.

    Compania a numit moartea lui Shklyarov „o pierdere uriașă”. „Condoleanțele noastre familiei artistului, celor dragi, prietenilor și tuturor numeroșilor admiratori ai muncii și talentului său … el și-a înscris pentru totdeauna numele în istoria baletului mondial”, a declarat aceasta.

    De-a lungul carierei sale de 20 de ani, Shklyarov a jucat în producțiile Lacul lebedelor, Romeo și Julieta, Frumoasa adormită, Don Quijote și Alice în Țara Minunilor de Christopher Wheeldon.

    A jucat în întreaga lume, inclusiv la Metropolitan Opera din New York și la Royal Opera House din Londra. În 2013 s-a căsătorit cu o colegă dansatoare de la Teatrul Mariinsky, Maria Shirinkina, cu care a avut doi copii.

    Dansatorii ruși i-au adus un omagiu lui Shklyarov după aflarea veștii, Irina Baranovskaya numind moartea sa „un accident stupid, insuportabil” pe Telegram.

    Baranovskaya a declarat că Shklyarov „a ieșit pe balcon pentru a lua puțin aer și a fuma” și „și-a pierdut echilibrul” pe „balconul foarte îngust”.

    sursa: Știri pe surse

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 9 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.