Avertismentul Kievului: rușii vor continua bombardamentele de la centrala nucleară Zaporojie. Care este ținta lor reală
Rusia bombardează centrala nucleară Zaporojie cu scopul de a o deconecta de la sistemul energetic al Ucrainei, a transmis sâmbătă seara compania ucraineană de energie nucleară Energoatom citată de Kyiv Independent.
În urma recentelor atacuri ale Rusiei asupra zonei din apropierea centralei, compania ucraineană de energie nucleară Energoatom a precizat că Rusia urmărește ”să distrugă infrastructura stației și să deterioreze toate transporturile de energie” pentru a întrerupe electricitatea în sudul Ucrainei.
„Prin urmare, bombardarea centralei este probabil să continue”, a mai precizat Energoatom pe Telegram.
Anterior, compania a raportat că există „un risc serios” pentru funcționarea în siguranță a centralei din cauza bombardamentului Rusiei din 5 august.
Unul dintre reactoarele centralei nucleare Zaporojie din Ucraina, aflate sub controlul forțelor ruse, a fost oprit, anunțase sâmbătă compania ucraineană de energie atomică.
Citește mai mult pe Hotnews.ro.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)