Atât de aproape! Halep ratează revenirea pe locul unu mondial

de - | 29 martie 2019, 8:03 AM | Sport

0

Simona Halep, nr. 3 WTA, trebuia să o învingă pe cehoaica Karolina Pliskova, nr. 7 mondial, pentru a ajunge în finala Miami Open 2019 și pentru a redobândi astfel titlul de lider WTA. A ratat însă această șansă. Duelul între cele două sportive din semifinalele competiției s-a prelungit  în noaptea de joi spre vineri. Din cauza ploii, partida a fost întreruptă de două ori. Simona Halep a fost de nerecunoscut în setul al doilea, pe care l-a pierdut cu 6-1.

Meciul Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, vineri, cu scorul de 7-5, 6-1, de Karolina Pliskova (Cehia), locul 7 WTA şi cap de serie numărul 5, în semifinalele Miami Open 2019. Partida a fost întreruptă de ploaie de două ori, o dată la scorul de 3-3, aproxiamtiv o oră, şi a doua oară la 5-7, 0-5, circa 70 de minute. În urma acestui eşec, Halep a ratat ocazia de a reveni pe locul I WTA.

Sursa: digi24