joi, 18 aprilie, 2024

Asfixiați! UTA s-a sufocat la Mediaș și „găzarii” au drum liber spre Liga 1

de Lucian Dănilă | 14 mai 2016, 4:41 PM | Sport

0

UTA a jucat sâmbătă un meci capital pe terenul formației Gaz Metan Mediaș, joc în care chiar și o remiză era foarte bună dacă ar fi fost urmată de o victorie, joi, împotriva celor de la Chindia.

Bătrâna Doamnă a început meciul fără Strătilă, din cauza faptului că jucătorului i-a rămas carnetul de joc la Federație în urma suspendării primite după partida de la Baia Mare. Gaz Metan a dominat încă din primele minute, UTA ieșind foarte greu din jumătatea adversă. Nu au trecut decât șapte minute și Gavra, arădeanul care evoluează la Mediaș, a marcat după o fază în care apărarea arădeană a fost făcută șah-mat.

Deși UTA a încercat apoi să echilibreze jocul, alb-roșii nu și-au creat nicio situație clară de gol la poarta lui Greab. Găzarii au mai reușit un gol în minutul 44 prin Muntean și mergeau la vestiare cu avantaj de două goluri pe tabelă, sarcină foarte grea pentru UTA.

La pauză s-a rezolvat situația lui Strătilă și acesta i-a luat locul lui Cipri Rus. „Sese”-ul nu a adus însă acel plus de care aveam nevoie și a urmat o a doua parte dezastruoasă pentru echipa lui Roli Nagy. Gazdele au mai înscris două goluri și, în plus, Botiș și Miron au mai salvat alte trei. Gaz Metan câștigă astfel cu 4-0 și are drum liber spre Liga 1 dacă își câștigă cele trei meciuri până la finalul campionatului, două în deplasare – la Mioveni și Brașov, și unul pe teren propriu cu Baia Mare.

Meciul a fost televizat și a doua repriză am văzut-o la localul lui Colin Mesz, Old Ladys Pub, alături de câțiva dintre cei care nu au mai putut face deplasarea la Mediaș pentru că nu a venit niciun autocar ca să îi transporte. Imediat după meci, Claudiu Negru, „Kidu”, spunea că „într-adevăr, Gaz Metan a fost mai bună. Ne-au bătut de trei ori în patru meciuri, poate asta spune ceva. Oricum, echipa nu e de condamnat și nici de acuzat. Băieții, pe tot parcursul campionatului, au dat fiecare tot ce au putut ca echipa să lupte pentru promovare”.

Într-adevăr, UTA nu e de acuzat. Roli Nagy pregătește un nucleu care, mare parte dintre jucători, acum doi ani evolua în campionatul județean pe la Tauț, Sîmpetru German sau Mailat. În sezonul trecut, aceeași Botiș, Burlă, Chindriș, Hlistei, Copil, Cipri Rus sau Michel Vlad se băteau pentru promovarea din Liga a 3-a. Pe atunci, Tănase și Dennis Man erau juniori și mai prindeau și ei câteva minute. Acum, cu patru etape înainte de finalul campionatului, UTA arădenilor avea în propriile mâini soarta promovării în Liga 1… Asta poate spune multe.

Calculele nu sunt deloc finalizate. Gaz Metan se mai poate împiedica la Mioveni sau la Brașov, iar dacă UTA câștigă joi de la ora 17.30 meciul cu Chindiareintră în lupta pentru promovarea directă. Dar mai există și varianta locului al doilea și al barajului…

Cristi Todea, antrenorul secund al arădenilor, a declarat pentru site-ul uta-arad.ro: „Un meci câștigat pe merit de echipa din Mediaș, l-au dominat, au fost mai buni ca și noi, nu ne rămâne decât să luăm un burete foarte gros și să ștergem acest meci cât mai repede. Avem un meci foarte important joi, o finală, cu Chindia Târgoviște. Avem un lot destul de comprimat, doi jucători accidentați pe posturi importante. 13-14 seniori au dus greul acestui campionat, suntem pe sfârșit, probabil s-a acumulat și puțină oboseală. Și un egal era foarte bun. Ne-a lipsit poate puțin prospețimea, dar vom încerca să ne refacem și să fim proaspeți pe joi. Ne supără că nu am marcat, e primul meci în play-off în care nu înscriem. Am făcut-o în toate celelalte, ne deranjază că nu am avut ocazii clare, vom încerca să reparăm acest lucru. Băieții au făcut foarte mult în campionat, lucruri de la care nimeni nu se aștepta, iar la meciul cu Chindia vom vedea din nou UTA care a fost și până acum”.

Gaz Metan – UTA Arad 4-0 (2-0)

Au marcat: Gavra 8, Muntean 44, Buziuc 77, F. Zaharia 90+4.

Gaz Metan: Greab – Romeo, Cristea, R. Zaharia – Buzean – Iacob, Bic, Târcoveanu (Stancu), Munteanu – C. Petre (F. Zaharia) – Gavra (Buziuc).

UTA: Miron – Polgar, Botiş, Manea, Burlă – C. Rus (Strătilă), Chindriş, Tănase (Roman), Hlistei – Man (Costin) – Curtuiuş.

Arbitri: L. Rusandu (Sf. Gheorghe) – la centru, M. Marica (Bistriţa) şi R. Ghiciulescu (Lugoj) – asistenţi. Obs. FRF: I. Mureşan – Bucureşti şi V. Leşeanu – Giurgiu.