vineri, 29 martie, 2024

Așchia nu sare departe de copac! Campioni în cadrul Cupei „CSM” la judo

de Dan Lazăr | 10 decembrie 2019, 7:28 AM | Sport

1

A XI-a ediţie a Cupei CSM Arad la judo, desfășurată în weekend, la Polivalenta arădeană, a adunat pe tatami câteva sute de sportivi la categoriile Under 9 şi U11, repectiv U13 şi U15. Printre cei care au urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere s-au aflat și frații Mercea, David la nivelul Under 13, iar Cristiana la Under 15, ambii legitimați la CS Municipal Arad.

78610814 550926895472571 4703318595931734016 n
    Cei doi judocani de perspectivă sunt copiii baschetbalistei de la FCC Baschet Arad, Adela Perdei-Mercea, cea mai longevivă jucătoare din lotul arădean, și a fostului judocan, Cristian Mercea, în prezent antrenor.

Aur pentru Tudor Barta

Tot cu o medalie de aur a plecat de la Polivalentă și Tudor Barta (CSM), fiul unei alte familii de foști sportivi, Paul (fotbal) și Daria (natație). Tudor a câștigat categoria 34 kg la nivelul Under 13.

78843900 10158145882089345 1615895099097481216 o

UPDATE: Un alt exemplu din ciclul „așchia nu sare departe de copac” poate fi Amalia Kuba, fiica fostului judocan arădean Adrian Kuba și a jurnalistei Natalia Kuba. Legitimată la CSȘ Gloria,  Amalia a ocupat locul întâi la categoria sa de vârstă, Under 13.