miercuri, 24 aprilie, 2024

Aradul are echipă în Champions League! Nedav e campioana Nord-Vestului României. Luciano merge și ea la Bacău (FOTO)

de Lucian Dănilă | 3 iulie 2017, 3:31 PM | Sport

0

Nedav Arad a câștigat turneul regional NV din cadrul Campionatului Național de minifotbal după ce a dispus în finală de AEK Oradea după executarea loviturilor de departajare. Seba Huțan a apărat execuția lui Zadori, iar Arsene, Suslak și Bozian au marcat golurile care o trimit pe Nedav tocmai în Champions League, campioanele de la turneele zonale câștigând acest drept, conform regulamentului Federației Române de Minifotbal.

Meritul celor de la Nedav este cu atât mai mare cu cât au jucat finala fără trei dintre cei mai importanți jucători: Botiș, Alin Pavel și Radu Mărginean.

„Orădenii au condus cu 1-0 după reușita lui Fărcuța după vreo 80 de secunde de joc. Fărcuța a înscris pe urmărire la o fază la care Huțan a scos reluarea cu capul a lui Florin Lazăr. Arădenii au trimis niște semnale de alarmă cu trei mingi aruncate în spatele fundașilor. A patra a fost fructificată de Bogdan Bozian (1-1). În partea secundă  Zadori, Lazăr și Bundea au trecut pe lângă golul victoriei în vreme ce, la poarta cealaltă Ghețe a intervenit și el foarte bine în două rânduri”, scrie bihorpenet.ro.

Nedav nu este singura performeră a Aradului. AC Luciano, a doua clasată de la Liga Desavoia, s-a calificat și ea la turneul final de la Bacău. A trecut în turneul pentru locurile 5-8 de Luceafărul Cluj cu 4-3 după lovituri de departajare după 5-5 în timpul regulamentar, ocupând apoi locul 5 după altă serie de lovituri de departajare cu LIN & EMA Alba Iulia (2-1 și 1-1 după timpul regulamentar).

Prin această victorie a celor de la Nedav, dar și prin calificarea celor de la AC Luciano, Liga Desavoia își certifică valoarea, arătând că a devenit în ultimii doi-trei ani o competiție extrem de puternică la care evoluează echipe și jucători de certă valoare. Meritele pot fi acordate atât celor care investesc tot mai mult în acest sport care ia o tot mai mare amploare, dar și lui Cristian Lăzău și Cristian Barna, organizatorii Ligii desavoia, dar și lui Flavius Măduța, proprietarul bazei sportive.

„Locul 3 a fost ocupat de Dia Guard Divino Zalău care s-a impus în finala mică: 3-2 cu Beer Hunters Alba Iulia după ce alba-iulienii au condus cu 2-0. Alături de cele patru semifinaliste, Luciano Arad și LIN&EMA Alba Iulia au ocupat locurile 5 și 6 și au obținut calificarea la turneul final al CN de la Bacău, competiție care va începe peste 10 zile.  Nedav Arad a obținut victoria atât în semifinale cât și în finală în urma executării loviturilor de departajare”, scrie bihorpenet.ro.

Ziua a început cu partidele pentru cele două locuri rămase libere pentru turneul final în care s-au întâlnit echipele învinse în sferturi. Pentru desemnarea echipelor de pe locurile 5-6 a fost nevoie de executarea loviturilor de departajare de la 7 metri. Luciano Arad a fost condusă cu 3-5, pe final, dar a egalat la ultima fază a meciului și s-a calificat la naționale la loviturile de departajare.

nedav ok

Jocuri de Calificare:

Luceafărul Cluj – Luciano Arad 5-5 (3-4 la 7 metri)

LIN & EMA Alba Iulia – RMC Alba Iulia 1-1 (3-2 la 7 metri)

Au urmat cele două semifinale:

Dia Guard Divino Zalău – Nedav Arad 2-2 (3-4 la 7 metri)

AEK Oradea – Beer Hunters Alba Iulia 2-0 (dublă Zadori, care a jucat excepțional)

A fost nevoie până la urmă să se joace finala pentru locurile 5-6 deși cele două echipe își făcuseră treaba și au obținut calificarea la turneul final. Cu toate acestea pentru a respecta competiția cele ouă echipe Luciano Arad și LIN & EMA au intra pe teren și au tras o miuță de toată frumusețea.Un meci fără niciun fault și cu un singur henț și acela întâmplător.

luciano ok

Finala locurile 5-6. Luciano Arad – LIN & EMA Alba Iulia 1-1 (2-1)

Finala mică a adus față în față învinsele din cele două semifinale. Beer Hunters Alba Iulia a condus cu 2-0 dar Zalăul a întors rezultatul și a luat bronzul cu 3-2.

FINALA MARE

AEK Oradea – Nedav Arad 1-1 (1-1) 2-3 la lovituri de departajare

Au marcat: Fărcuța 2 / Bozian 16

Lovituri de departajare: 1-0 Ghețe/1-1 Arsene/ratare Zadori/1-2 Suslak/2-2 Cuc/2-3 Bozian

AEK Oradea: Ghețe, Biro – Pocian, Lazăr, Fărcuța, Zadori, Bundea, Ianc, Sfârlea, Cuc, Iova, Indrieș, Teșan. Antrenor: Spiros Baltsavias

Nedav Arad: Huțan – Suslak, Bozian, M. Arsene, Huțanu, Marinescu, Suciu, Neag.

Arbitri: Mihăiță Hromei –Marius Nistor (ambii din Timișoara)