Arădeanul Ovidiu Hațegan, acuzat că a ajutat Italia pentru a-i face pe plac lui Pierluigi Collina!

de Lucian Dănilă | 15 octombrie 2014, 1:51 PM | Sport

0

Ovidiu Hațegan a avut o prestație destul de stranie la jocul dintre Malta și Italia, din preliminariile Euro 2016. Arbitrul arădean în vârstă de 34 de ani a luat trei decizii controversate, care au iritat ambele tabere, dar mai câștigați au ieșit italienii.

În minutul 26, la un duel de la mijlocul terenului, golgheterul și căpitanul Maltei, Michael Mifsud, l-a faultat pe italianul Florenzi, care s-a prăbușit pe gazon, acuzând o lovitură dură. Hațegan l-a eliminat pe Mifsud, iar reluările par să indice faptul că arbitrul s-a grăbit atunci când a scos direct cartonașul roșu.

În repriza a doua, Hațegan i-a arătat cartonașul roșu lui Leonardo Bonucci, la o fază la care arbitrul a judecat că italianul a faultat în postură de ultim apărător. Reluările arată însă că Bonucci nu a comis fault.

În minutul 75, la o lovitură liberă de la mare distanță, italienii au comis un henț în preajma careului. Hațegan nu a văzut însă infracțiunea, astfel că jocul a continuat, în ciuda protestelor gazdelor.

Italia a câștigat cu scorul de 1-0 pe terenul Maltei, prin golul marcat de Graziano Pelle în minutul 24.

Unii însă se grăbesc să-l pună pe arbitrul arădean la colț. Singurul arbitru român care are șanse, destul de mari, să arbitreze la Euro 2016, este făcut praf de Gazeta Sporturilor, cotidian care scrie că acesta a ajutat Italia pentru a-l mulțumi pe Pierluigi Collina, șeful arbitrilor din Europa.

Collina a fost cel care stă la baza ascensiunii lui Hațegan în fotbalul european. Acesta a purtat o discuție cu arădeanul după ce a condus un amical Rusia – Serbia, meci la care observator a fost un alt italian, Roberto Rosetti.

Delegat la mai multe meciuri din Europa League sau Champions League, Hațegan a avut parte de calificative mari din partea celor care l-au notat, deși au fost meciuri care au lăsat destule comentarii, exemplele fiind Tottenham – Lazio, sau ȚSKA Moscova – Manchester City.

La ultimul dintre cele două exemple, Hațegan a fost acuzat că nu a oprit meciul în urma unui caz de rasism. UEFA i-a dat dreptate arădeanului și a trimis următorul comunicat: „Ancheta a fost realizată independent de cazul analizat şi de decizia comunicată de Comisia de Control şi Disciplină a UEFA. S-a bazat pe rapoartele oficialilor prezenţi la meci, pe înregistrări video şi audio, precum şi pe declaraţiile mai multor persoane implicate în desfăşurarea meciului. Concluziile au stabilit clar de ce nu a fost iniţial protocolul în trei paşi. În minutul 54 al al partidei din grupa D, arbitrul român Ovidiu Haţegan a întrerupt jocul pentru a acorda o lovitură liberă şi a arăta cartonaşul galben unui jucător de la ŢSKA. În timp ce jocul era oprit, arbitrul a fost abordat de căpitanul formaţiei Manchester City, Yaya Toure, care s-a plâns de scandări rasiste ale fanilor gazdelor împotriva sa. Arbitrul şi asistentul suplimentar de pe acea parte a terenului au fost martori ai comportamentului necorespunzător al unui grup mic de fani. Arbitrul i-a cerut imediat arbitrului de rezervă să solicite ca la staţie să se facă un anunţ pentru public. Directorul de arenă (ofiţerul UEFA însărcinat cu operaţiunile legate de fotbal), care nu a auzit scandările, nu a activat procedura. Pentru că scandările încetaseră, arbitrul a decis ca meciul să fie reluat cu lovitura liberă”, se arată într-un comunicat al UEFA.

hategan 1

Șanse mari să arbitreze la Euro 2016

Cavalerul fluierului din Arad a fost avansat la categoria Elite Development, anticamera categoriei Elite, fiind practic între primii 35 de arbitrii din Europa. Haţegan şi-a atras aprecierile celebrului Pierluigi Collina, preşedintele acestei comisii, apreciei urmate şi de promovarea la această categorie. Arbitrul ar putea fi cooptat în lotul pentru Euro 2016.