duminicã, 5 mai, 2024

Arădeanul Levente Vancsik pune umărul la calificarea României în „sferturile” Europeanului de polo

de Dan Lazăr | 12 ianuarie 2024, 7:22 AM | Sport | Știri Arad

0

Levente Vancsik (cascheta cu numărul 12) a marcat de două ori cu Georgia, după alte trei reușite în faza grupelor

Cu arădeanul Levente Vancsik autor a două goluri, echipa României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de polo pe apă masculin din Croaţia, joi seara, după ce a învins Georgia cu scorul de 18-11 (5-1, 5-3, 3-2, 5-5).

Tricolorii au bifat a cincea victorie consecutivă, una fără drept de apel, prin golurile marcate de Vlad Georgescu (5), Silvian Colodrovschi (4), Andrei Neamţu (3), Levente Vancsik (2), David Belenyesi (2), Tudor Fulea şi Francesco Iudean.

Levente Vancsik s-a născut la Arad, fiind lansat spre marea performanță de CS AMEFA. În prezent, el evoluează la CSM Oradea.

Calificarea în sferturile de finală echivalează cu calificarea la Campionatul Mondial, vine ca urmare a victoriei naționalei masculine de polo în fața Georgiei, cu scorul 18-11. România nu a mai jucat la Campionatele Mondiale de polo pe apă din 2013, locul 13, la Barcelona.

Ultima dată când România a fost în sferturile unui Campionat European s-a consemnat în urmă cu 10 ani, în 2014. Vineri, în sferturile de finală, România va înfrunta echipa Spaniei (Zagreb, 17:30).

La ediţia trecută a „Europenelor”, din 2022, România s-a clasat pe locul 10.