luni, 6 mai, 2024

Adrian Petre, la fel ca și Hagi! A marcat contra norvegienilor în Antalya

de Lucian Dănilă | 3 februarie 2015, 2:10 PM | Sport

0

Atacantul echipei UTA, Adrian Petre, se află împreună cu lotul reprezentativ Under 17 în Antalya, într-un cantonament de pregătire pentru Turneul Elite la care va participa România la această categorie de vârstă, turneu care va avea loc în luna martie.

România Under 17, pregătită de Bogdan Vintilă și Sandu Tăbârcă, a învins într-un meci amical formația similară a clubului norvegian Tromso, scor 3-2 (2-0). La pauză, scorul a fost 2-0. Au marcat Ianis Hagi, șut din întoarcere, din marginea careului, la colțul lung, și Casap, lovitură liberă de la 20 de metri în vinclu. După ce norvegienii au reușit să egaleze, primul gol venit în urma unei poziții de ofsaid și al doilea din lovitură de pedeapsă, Adrian Petre, în minutul 86, cu o reluare din fața porții, a reușit să aducă victoria juniorilor români, scrie site-ul frf.ro.

Astfel, atacantul crescut de Cristian Păcurar și Francisc Tisza recidivează după ce în cantonamentul de la Tărlungeni a reușit o „triplă” contra celor de la FC Brașov. Petre nu este singurul arădean selecționat în lotul Under 17, lângă el fiind fundașul Copaci și mijlocașul Ionuț Tănase.

România Under 17: Poiană – Căpușă, Ciobotariu, Fridrich, Copaci – Costache, Casap – Hagi – Ciobanu, Dimitriu, Codrean. Repriza a doua: Mândrea – Vlădescu, Gîsă, Ghiță, Tudorancea – Kanaloș, Tănase – Tîrșa – Dobre, Petre, Blănaru.

Următoarele amicale: cu Young Boys Berna U18 (6 februarie), cu Ungaria U17 (8 februarie) și cu Silkeborg U18 (10 februarie).