Accident între două camioane la Vinga. A fost solicitat elicopterul SMURD. Traficul rutier este blocat





Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Arad anunță că în urmă cu câteva minute a avut loc un accident rutier, în localitatea Vinga, în care au fost implicate două camioane și că o persoană ar fi încarcerată. Traficul rutier este blocat.
La fața locului intervin pompierii militari ai Detașamentului Arad cu o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de intervenție cu apă și spumă, un echipaj SMURD Terapie Intensivă Mobilă, iar în sprijin a fost solicitat elicopterul SMURD.
Reprezentanții ISU Arad spun că intervenția este în dinamică.
UPDATE
În urma accidentului a rezultat o victimă conștientă, cooperantă. Potrivit ISU Arad „victima a fost preluată de către echipajul medical SMURD Terapie Intensivă Mobilă care îi acordă în aceste momente îngrijiri medicale”.
UPDATE 2 – Încă 2 persoane au primit îngrijri
Încă două persoane au primit îngrijiri medicale în urma accidentului.
Cele trei victime (trei bărbați) sunt conștiente și cooperante, iar două au fost transportate la spital pentru îngrijiri și investigații medicale, astfel:
– o victimă a fost transportată de către echipajul medical SMURD TIM
– o victimă a fost transportată cu elicopterul SMURD Arad
– cea de-a treia victimă a refuzat transportul la spital.
Pompierii militari arădeni au intervenit și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la locul evenimentului.
UPDATE 3 – Circumstanțele în care a avut loc accidentul urmează a fi stabilite
Despre incidentul rutier, reprezentanții IPJ Arad au precizat că: „Un bărbat de 64 de ani, din Vinga, în timp ce conducea o autoutilitară în cuplu cu semiremorcă, pe DN 69, dinspre Timișoara spre Arad, a pătruns pe sensul opus de mers, unde a intrat în coliziune cu o autoutilitară în cuplu cu semiremorcă, condusă de un bărbat de 60 de ani, din Timișoara. Un autoturism condus de un bărbat de 66 de ani, din județul Bihor, care se deplasa dinspre Arad spre Timișoara, a intrat în coliziune cu semiremorca primului autotren. În urma evenimentului rutier a fost rănit grav conducătorul primului autotren și rănit ușor șoferul celui de-al doilea autotren. Șoferilor autotrenurilor urmează a le fi recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei, aceștia neputând fi testați cu aparatul alcooltest. Șoferul autoturismului a fost testat, rezultatul fiind negativ. În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor care au dus la producerea accidentului rutier”.
Comentariile portalului
din pacate nu este doar o poveste…este cosmarul realitatii in care ne regasim foarte multi…
Parasca a fost profesor pentru sute, poate chiar mii de politisti din intreaga lume. Ce cauta el in politica?
Nu se potriveste absolut deloc aceasta apropiere politica - biserica. De ce nu a fost reprezentat Aradul de un doctor bun sau de un profesor de calitate sau un inginer (...)