A fost sau n-a fost? Franța a câștigat Liga Națiunilor cu un gol controversat împotriva Spaniei

de - | 11 octombrie 2021, 8:24 AM | Sport

0

Franța a învins-o pe Spania în finala Ligii Națiunilor, dar golul decisiv, reușit de Kylian Mbappe în minutul 80, a fost precedat de un posibil ofsaid. Reușita a fost validată totuși din camera VAR, dar spaniolii au contestat dur decizia.

Finalistele aveau asigurat un cec în valoare de 9 milioane de euro. Franța are în plus un mic bonus financiar, încasând 10,4 milioane.

Prima repriză a fost una de tatonare. Spania a avut posesia, 64 la sută, însă s-a apropiat în puține momente de careul lui Lloris. Campioana mondială en-titre s-a mulțumit să aștepte contraatacul, dar acesta nu a venit niciodată în prima parte.

Repriza a doua a debutat cu o bună oportunitate a francezilor, în minutul 54. Marcos Alonso a anulat din alunecare pasa din prima a lui Pavard către Mbappe, altfel atacantul lui PSG ar fi scăpat singur cu portarul.

În minutul 64 Theo Hernandez a lovit transversala, iar câteva zeci de secunde mai târziu Oyarzabal spărgea gheața la Milano: șut în diagonală, la firul ierbii. Avantajul Spaniei nu a durat mult. Benzema a ieșit la rampă în minutul 66 și cu un șut din colțul careului, vedeta lui Real Madrid a găsit vinclul pentru 1-1.

Mbappe, care nu a făcut deloc un joc reușit, a marcat în minutul 80 pentru 2-1. Reluările, în prima fază, indică clar poziție de offside, dar atât cei de la VAR cât și brigada de arbitri au fost de altă părere și reușita starului parizian a fost validată.

Inexplicabil, tehnologia video nu a arătat ulterior cum a luat această decizie, așa cum se întâmplă de obicei.

„În momentul pasei, Mbappe este în afara jocului. Totuși, dacă fundașul spaniol atinge mingea, nu e ofsaid, pentru că se consideră pasă la adversar. Însă nu știu sigur dacă o atinge sau nu, pentru că mingea nu își schimbă traiectoria”, a concluzionat Ion Crăciunescu în emisiunea „Fotbal European”.

Spaniolul Alfonso Perez Burrull, fost arbitru internațional, a fost șocat de hotărârea VAR: „Mi se pare incredibil că nu au tras liniile. Este o poziție evidentă în afara jocului! Mbappe influențează jocul și e ofsaid chiar dacă Eric Garcia, fundașul Spaniei, atinge mingea înainte”, scrie gsp.ro.

Burrull e contrazis însă de Eduardo Iturralde Gonzalez, un alt fost arbitru iberic: „Eric Garcia se așază pe gazon pentru a lovi mingea. Dacă o atinge, înseamnă că vrea să joace balonul, iar în acest scenariu nu se mai activează poziția de ofsaid inițială a lui Mbappe”, notează gsp.ro.

Spania – Franța 1-2 (0-0)

Oyarzabal 64 / Benzema 66, Mbappe 80

Spania: Simon – Azpilicueta, Laporte, E. Garcia, Alonso – Rodri, Busquets, Gavi – Sarabia, F. Torres, Oyarzabal
    Selecționer: Luis Enrique

Au mai intrat; Pino, Merino, Fornals, Koke

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Kimpembe – Pavard, Pogba, Tchouameni, T. Hernandez – Griezmann – Mbappe, Benzema
    Selecționer: Didier Deschamps

Au mai intrat: Upamecano, Dubois, Veretout