duminicã, 28 aprilie, 2024

A eliminat principalul favorit la ATP Challenger Oeiras. După trei ore și 34 de minute de joc, Marius Copil a pătruns în semifinale

de Dan Lazăr | 12 ianuarie 2024, 8:30 AM | Sport | Știri Arad

0

Arădeanul Marius Copil se simte bine la turneul challenger de la Oeiras (Portugalia), dotat cu premii totale de 74.825 de euro, ajungând din faza calificărilor până în semifinale.

În sferturile de finală, „Tunarul din Carpați” l-a învins pe spaniolul Alejandro Moro Canas, principalul favorit, cu scorul de 6-4, 6-7 (6), 7-6 (7), meciul durând 3 ore și 34 de minute.

Copil şi-a asigurat un cec de 3.565 de euro şi 26 de puncte ATP, iar în penultimul act îl va înfrunta pe americanul Martin Damm (20 ani, 255 ATP).

Ultima prezență în semifinalele unui turneu de categoria ATP Challenger s-a consemnat în martie 2023, la Biel (Elveția), unde a fost eliminat, în două seturi, de către britanicul Liam Broady.

Tenismenul român de 33 de ani ocupă în prezent locul 322 mondial, de săptămâna viitoare revenind în Top 300, 292 fiind poziția sa în clasamentul live, cu 188 de puncte. În cazul unui trofeu ridicat deasupra capului, Copil va ajunge în jurul locului 250 ATP, redevenind primul român în top.

18 ași a reușit Marius Copil în duelul cu sportivul clasat pe locul 243 ATP.

4 mingi de meci a avut Marius Copil în duelul cu favoritul turneului portughez (prima în setul doi, la scorul de 6-5, a doua la același scor, dar în setul decisiv, iar celelalte două în ultimul tie-break, la 7-6 și respectiv 8-7), adversarul având una singură (la 6-5 în tie-break-ul setului decisiv).