Marius Lazurca și generalul Gheorghiță Vlad, trimiși la Washington după seria de incidente cu drone rusești
Consilierul prezidențial pentru securitate națională, Marius Lazurca, și șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, vor pleca în Statele Unite în contextul intensificării incidentelor cu drone care au încălcat spațiul aerian al României în ultimele zile. Decizia vine după patru astfel de episoade consecutive, dintre care trei drone au fost doborâte de piloții români care operează aeronave F‑16, scrie Libertatea.
Lazurca a anunțat vizita pe platforma X, precizând că delegația se va întâlni la Washington cu reprezentanți ai Administrației Trump și cu lideri ai Congresului pentru discuții privind consolidarea cooperării de securitate la Marea Neagră. Oficialul a subliniat că parteneriatul strategic cu SUA este „mai important ca oricând”, în contextul amenințărilor venite dinspre Rusia.
Tensiunile diplomatice au crescut după ce MAE l-a convocat pe ambasadorul rus la București, prezentând fragmente dintr-o dronă de tip Shahed, folosită de armata rusă, doborâtă în județul Buzău. Moscova a respins acuzațiile și a avertizat că va exista „un răspuns adecvat” după expulzarea unui angajat al Ambasadei Rusiei.
Între timp, autoritățile române continuă căutările pentru o dronă prăbușită lângă Sfântu Gheorghe, în timp ce o altă dronă detectată duminică a căzut în Marea Neagră. Ultimul incident, produs luni dimineață, a implicat un aparat care a intrat pentru scurt timp în spațiul aerian românesc înainte de a se îndrepta spre Ucraina.
Vizita delegației române la Washington este programată în perioada următoare și are ca obiectiv principal coordonarea răspunsului comun la amenințările din regiune.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)