marþi, 16 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Bugetul Aradului, votat de consilieri cu anumite amendamente

    de Raluca Medeleanu | 29 aprilie 2026, 11:51 AM | Administraţie | Știri Arad | Topic special

    0

    Consilierii locali au aprobat bugetul Aradului pentru anul 2026, în cadrul ședinței de miercuri, 29 aprilie. Valoarea totală se ridică la 1.440.075.060 lei, doar cu puțin mai mult față de bugetul anului trecut.

    Veniturile municipiului Arad provin în cea mai mare parte din fonduri europene (36%, adică circa 450 milioane lei), din impozite și taxe locale (29%, adică circa 366 milioane lei), cote și sume defalcate din impozitul pe venit (25%, adică circa 306 milioane de lei).

    comparație buget

    Din totalul bugetului pe 2026, sumele pentru salariile alocate angajaților din Primărie și instituțiile subordonate reprezintă o pondere de 10%.

    Valoarea totală a investițiilor planificate pentru anul acesta se ridică la aproape 928 milioane de lei. Din acestea, 405 milioane lei merg către investițiile în energie și protecția mediului, circa 132 milioane lei merg către sistemul educațional, circa 118 milioane lei către domeniul transporturilor, circa 29 milioane lei pentru domeniu sănătate.

    pondere fonduri europene buget 2026

    Proiectul supus la vot în cadrul ședinței de Consiliu Local de miercuri a suferit și anumite modificări, aprobate prin amendamente la fața locului. De exemplu, consilierii au aprobat alocarea provizorie a unor sume de bani din bugetul local pentru continuarea programului școlar Masa Caldă, urmând ca apoi banii să fie recuperați din decontările de la Guvern care vor fi girate ulterior. S-au suplimentat și sume de bani necesare contribuției din partea municipiului la investițiile și funcționarea secțiilor Spitalului Județean Arad.

    O serie de investiții noi

    Pe lângă investițiile planificate în prima variantă, tot prin amendamente, s-au mutat bani pentru a bugeta anumite investiții noi, care nu erau prevăzute în draftul inițial: amenajarea unei stații de pompare pe strada Diogene, amenajarea străzii Ilarion Felea (o intervenție solicitată de mai mulți cetățeni, în cadrul dezbaterii publice de marți, 28 aprilie, vezi aici: Strada Ilarion Felea, „vedeta” dezbaterii publice pe tema bugetului la Primărie · Special Arad), acoperirea despăgubirilor necesare în vederea extinderii sistemului de alimentare cu apă în vestul cartierului Grădiște, actualizarea documentației pentru reabilitarea interioară a Teatrului Clasic „Ioan Slavici”, întocmirea documentației de proiectare și execuție a unui post transformator pe Bulevardul Revoluției, efectuarea unor reparații capitale pe str. Crăciuniței, refacerea studiului de fezabilitate pentru parcarea de pe str. Vârful cu Dor (întrucât se intenționează extinderea suprafeței prevăzute inițial), instalarea unor indicatoare rutiere cu radar pe raza municipiului ș.a.

    Majoritatea modificărilor anunțate la ședință au fost inserate în buget prin diferite tăieri de sume alocate inițial către subvenții și investiții din domeniul transportului și energiei.

    Forma finală a documentației ce alcătuiește bugetul general de venituri și cheltuieli al Municipiului Arad a trecut de vot, însă nu a fost aprobat în unanimitate. Consilierul Leontin Aslău de la AUR a votat împotrivă, exprimându-și dezaprobarea pentru rapiditatea cu care s-a parcurs analiza documentației, iar alți 11 consilieri de la diferite formațiuni politice nu au putut vota, din cauza prevederilor legale, întrucât dețin totodată și diferite funcții în cadrul anumitor instituții/societăți care beneficiază de fonduri din bugetul local.

    Citește și:

    Paharul cu otravă: arsen, amoniu, bacterii în apa izvoarelor din Moneasa, Șiria, Feredeu și de lângă unele școli din județ

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.