Gala Voluntarilor de la Școala Postliceală „Theos-Speranța” Arad, o sărbătoare a implicării și solidarității (GALERIE FOTO)
Sub deviza „Fii tu schimbarea ce vrei să o vezi în lume”, elevii voluntari ai Școlii Postliceale „Theos-Speranța” Arad au fost celebrați în cadrul unei gale dedicate implicării și spiritului civic. Evenimentul a marcat recunoașterea eforturilor depuse de zeci de elevi care, pe parcursul anului, s-au implicat activ în proiecte educaționale, sociale și umanitare.
Coordonați de Mirela Molnar, lidera Departamentului de Voluntariat, tinerii au desfășurat numeroase activități cu impact în comunitate:
– sesiuni de educație pentru sănătate în grădinițe, unde au promovat importanța igienei și a unui stil de viață sănătos;
– acțiuni caritabile în centre pentru copii, cămine de bătrâni și instituții pentru persoane cu dizabilități;
– acordarea primului ajutor în cadrul competițiilor sportive și la ștrandul Bidi din Arad, demonstrând profesionalism și spirit civic;
– proiectul „Case Calde”, dedicat sprijinirii familiilor aflate în dificultate;
– participarea la caravanele de sănătate, prin care au oferit consultații medicale gratuite comunității.
Pentru a onora aceste inițiative, directorul școlii, prof. univ. dr. Ghiocel Moț, a organizat Gala Voluntarilor, un eveniment menit să evidențieze devotamentul și solidaritatea elevilor. Fiecare participant a primit o diplomă de recunoaștere, simbol al implicării și al muncii depuse.
La eveniment a fost prezent și Marcel Ionescu, coordonatorul proiectului „Gătim împreună pentru o lume mai bună”, care a subliniat importanța colaborării între oamenii empatici și dedicați binelui comun.
„Gala Voluntarilor” nu este doar o ceremonie de premiere, ci și o celebrare a valorilor umane care definesc Școala Postliceală „Theos-Speranța” Arad: solidaritate, empatie și responsabilitate. Prin fiecare gest altruist și fiecare zâmbet oferit, elevii acestei școli demonstrează că schimbarea începe cu fiecare dintre noi.
Citește și:
„Sărbătoarea Toamnei – Târgul Recoltei” la Grădinița PP Nr. 24 Arad: tradiție, bucurie și educație prin fapte (GALERIE FOTO)
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)