Călin Georgescu, audiat în dosarul în care este acuzat de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale





Călin Georgescu a fost citat vineri dimineață, 27 iunie, la ora 10:00, la Parchetul General, pentru a fi audiat în dosarul în care este acuzat de propagandă legionară și instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale.
Fostul candidat la alegerile prezidențiale este cercetat penal după ce, într-o apariție televizată, a reprodus un citat atribuit fostului lider al Mișcării Legionare, Corneliu Zelea Codreanu. Procurorii au extins urmărirea penală în acest caz pe 27 mai 2025, când Georgescu a fost prezent la sediul Parchetului.
Încă din 26 februarie 2025, Georgescu se află sub control judiciar și are impuse mai multe interdicții, inclusiv părăsirea țării fără acordul autorităților și publicarea de conținut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob pe rețelele de socializare.
El este acuzat de șase infracțiuni, cea mai gravă fiind instigarea la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată. Potrivit anchetatorilor, Georgescu ar fi pus la cale un plan de destabilizare a României, cu sprijinul unui grup de mercenari coordonat de Horațiu Potra, după ce Curtea Constituțională anulase rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale.
sursa: Adevărul
Comentariile portalului
Dacă era noapte, probabil dispecerii dormrsu. Dacă era zi, probabil au considerat că nu-i treaba lor...
Și dacă-i ceri un coș de gunoi pe strada zice ca nu sunt bani uite de ce, pt. că bugetul e făcut sită.
== POL LOCALA ARAD E SERV 4 IN STRUCTURA SEREIE ARAD -- AU REZULTATE DESTUL DE BUNE IN CULEGERE DE INFO -- SINGURA PROBLEMA ESTE CA MERG LA SEDINTZELE DE PARTID CIROZA (...)