Progres în tratarea osteoporozei: un nou hidrogel crește de până la cinci ori densitatea osoasă
Oamenii de știință au dezvoltat un hidrogel care crește semnificativ densitatea osoasă, în special atunci când este combinat cu medicamente anticatabolice precum Zoledronatul, conform unui studiu realizat de Universitatea din California – Davis Health, scrie Popular Science.
Hidrogelul, care conține acid hialuronic și nanoparticule de hidroxiapatită, imită mineralele naturale ale oaselor și, în testele de laborator, a crescut densitatea osoasă de până la trei ori în decurs de câteva săptămâni. În combinație cu Zoledronatul, densitatea osoasă a crescut de aproape cinci ori.
Hidrogelul poate fi injectat direct în oasele slăbite de osteoporoză, potrivit studiului publicat recent în revista Bone.
Osteoporoza este o boală incurabilă care afectează în cele din urmă aproximativ 50% dintre femei și 25% dintre bărbații cu vârsta peste 50 de ani. Oasele slăbite și fragile duc adesea la fracturi osteoporotice, multe dintre ele putând prezenta complicații majore pe termen lung, unele dintre ele fiind fatale. Însă, deși schemele medicamentoase existente fie reduc ratele de resorbție osoasă veche, fie susțin generarea de os nou, aceste tratamente pot dura chiar și un an înainte de a oferi rezultate tangibile, a declarat într-un comunicat Dominque Pioletti, șefa Laboratorului de Ortopedie Biomecanică de la Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) din Elveția și coautoarea studiului.
Pioletti a adăugat că multe persoane care suferă fracturi osteoporotice nu își dau seama neapărat cât de gravă poate fi leziunea. Pacienții vârstnici, de exemplu, se confruntă cu o rată a mortalității de 20% în decurs de un an de la fracturarea osului colului femural din apropierea șoldurilor. Din aceeași populație, peste jumătate nu se vor vindeca niciodată complet de leziuni.
Abordarea dezvoltată de echipa lui Pioletti, în colaborare cu startup-ul Flowbone de la EPFL, se ocupă direct de aceste zone unde pot apărea fracturi.













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)