Biscuiți retrași din magazinele Supeco! ANSVSA avertizează cumpărătorii să nu consume produsul
Un lot de biscuiți comercializați în magazinele Supeco a fost retras de la vânzare, după ce s-a constatat depășirea limitei maxime admise pentru dioxid de sulf, un aditiv care poate provoca reacții alergice severe, scrie adevărul.ro.
Anunțul a fost publicat de Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), în urma unei notificări primite de la furnizorul Saff Trading SRL.
Motivul rechemării: prezența în cantități peste limitele legale a dioxidului de sulf (sulfiți – E220-E228), un aditiv care, în doze ridicate, poate declanșa reacții alergice, mai ales la persoanele sensibile.
Ce trebuie să facă cei care au cumpărat produsul:
– Nu consumați biscuiții, mai ales dacă aveți intoleranță sau alergie la sulfiți.
– Produsul poate fi returnat în orice magazin Supeco, fără a fi necesar bonul fiscal.
– Clienții vor primi contravaloarea integrală a produsului.
ANSVSA reamintește consumatorilor să evite consumul acestora în cazul unor avertismente clare privind siguranța alimentară.













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)