CFR va începe demolarea pasarelei pietonale din stația CFR Aradul Nou





Compania Națională Căi Ferate „CFR” S.A. a informat Primăria că de săptămâna viitoare vor fi demarate lucrările de dezafectare a pasarelei peste calea ferată din stația Aradul Nou.
Cu acces restricționat încă din luna iulie a anului trecut, pasarela urmează să fie pusă la pământ. Conform graficului de lucrări, demolarea ei se va realiza în două etape.
Jumătate urmează să fie dezafectată începând de luni, 5 mai, iar până în 19 iunie aceasta va dispărea complet.
Starea tehnică precară a impus luarea unei astfel de decizii de către Compania Națională Căi Ferate „CFR” S.A. în vederea eliminării pericolului de afectare a liniei ferate, dar mai ales pentru a preveni unele situații nedorite.
Cetățenii vor avea la dispoziție trecerea la nivel cu calea ferată, amenajată în dreptul străzii Steagului. Această amenajare va funcționa provizoriu până la finalizarea noii pasarele ce va asigura accesul spre cartierul Sânnicolaul Mic, prevăzută a se realiza odată cu implementarea proiectului „Modernizarea liniei feroviare Caransebeș-Timișoara-Arad”, proiect al Companiei Naționale Căi Ferate „CFR” S.A.
„Vă mulțumim pentru înțelegere!”, transmite Primăria Arad.
Citește și:
Comentariile portalului
Daca urmăriți cu atenție și fără prejudecăți și partizanisme ce se întâmplă acum în jurul lui Nicușor Dan - vezi fotgrafiile trucate publicate (...)
D-le Notaros inca nu am gasit surse serioase sa sustina cele afirmate de dvs despre cuantumul sumelor dar oricum eu ma refeream la transparenta(aia despre cine si cat a (...)
Gadea este un tembel!!