joi, 24 aprilie, 2025

Special Arad Logo

    Arad: Competiție între pompierii din cinci județe. Echipajele de descarcerare și-au arătat îndemânarea |Video

    de Ioana Costaș | 24 aprilie 2025, 2:28 PM | Știri Arad | Topic special

    0

    Echipajele de descarcerare și prim ajutor din județele Arad, Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara și Alba își arată astăzi îndemânarea în cadrul competiției de descarcerare și prim ajutor calificat, faza zonală, în parcarea mall-ului situat pe Calea Aurel Vlaicu.

    Zeci de arădeni s-au adunat în parcarea centrului comercial pentru a-i vedea pe salvatori în acțiune. Startul competiției, care are două probe – una de descarcerare, iar cealaltă de prim ajutor – a fost dat puțin după ora 10:00, de echipajul ISU Alba, care a trebuit să arate modul în care intervine echipajul de descarcerare și cel de la SMURD în cazul unui accident rutier cu victimă.

    Echipajul din cadrul ISU Arad a fost cel de-al doilea care, în urma unui scenariu bine stabilit, a fost nevoie să-și arate pregătirea și coordonarea pentru descarcerarea și acordarea primului ajutor unei victime, în urma unui accident rutier. Arădenii prezenți în parcarea mall-ului, dar și colegii celor care au luat parte la exercițiu, i-au încurajat pe parcursul probei.

    Competiția se va desfășura pe parcursul întregii zilei și va continua cu aceleași probe pentru echipajele din celelalte județe. Evaluarea intervențiilor pompierilor este efectuată de evaluatori din județele Mureș, Sibiu, Cluj și Bihor.

    2 1 8 9 10 7 6 5 4 3 1 1

    Citește și: ISU Arad va găzdui Competiția națională de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    9 + 5 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.