Cântăreața Joan Baez, atac la Trump și Musk: „Suntem conduși de niște miliardari incompetenți’”





Cântăreaţa Joan Baez, invitată la emisiunea nocturnă a lui John Mulaney, a ţinut să îşi exprime punctul de vedere cu privire la politica americană actuală condusă de Donald Trump. Ea nu a omis să îl critice nici pe Elon Musk .
„Mi-aţi spus că pot spune ce vreau în seara asta. Suntem cu toţii aici să ne distrăm şi să sărbătorim, dar trebuie să recunoaştem că democraţia noastră arde. Suntem conduşi de o grămadă de miliardari incompetenţi”, a declarat Joan Baez, potrivit news.ro.
Deşi nu a menţionat niciun nume, nu a existat nicio îndoială că regina folkului se referea la Donald Trump şi Elon Musk, care a fost numit în ianuarie şef al Departamentului pentru eficienţă guvernamentală (DOGE). În cursul serii, ea nu a ezitat să critice deschis Tesla, compania condusă de Elon Musk.
Artista a vorbit și despre mașina produsă de compania lui Musk: „Am urât chestia aia”, explică ea, spunând că unul dintre asistenţii ei a sfătuit-o să cumpere maşina. Am crezut că ar trebui să o iubesc. Aşa că am plecat cu ea. Şi după 45 de minute, m-am izbit de un stejar de pe proprietatea mea. La momentul respectiv, am crezut că a fost un semn. Apoi a venit un al doilea semn similar. După al treilea, am decis că este timpul să scap de ea. Cât o detestam!”.
Joan Baez sets the ground rules for her appearance on Everybody’s Live with John Mulaney. #EverybodysLive #JoanBaez pic.twitter.com/aNi9k9LzMR
— LateNighter (@latenightercom) March 13, 2025
Comentariile portalului
În primul rând, nu am dpus că ar fi analfabeți și mai știu eu cum. Apoi, cred că experiența de viață și, poate, bruma de cultură politică (...)
Încă o dată, eu vă mulțumesc pe tru comentsriu. Vă msi aștept. Dacă aș fi în locul dvs. aș vota. Experiența celor mulți ani petrecuți " (...)
Mulțumesc pentru răspuns. Apreciez. Poate după toată nebunia aceasta putem sa ne așezăm ca națiune și sa învățăm sa ne ascultam unii pe alț (...)