24 de comune din județ primesc microbuze electrice noi, printr-un proiect PNRR





Comunicat. Consiliul Județean Arad a achiziționat 24 de microbuze electrice pentru îmbunătățirea condițiilor de transport ale elevilor din zonele rurale.
Finanțarea necesară pentru achiziționarea microbuzelor a fost asigurată printr-un proiect derulat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, din fonduri europene, valoarea totală a proiectului fiind de 35,9 milioane de lei.
Astăzi, a fost finalizată prima etapă din finanțarea europeană pentru cumpărarea de microbuze școlare, primăriile din județ urmând să primească 24 din cele 49 pe care Consiliul Județean urmează să le achiziționeze în perioada următoare. De asemenea, din economiile care s-au făcut la cumpărarea acestui lot, CJ a organizat licitație pentru achiziționarea a încă 9 microbuze, astfel încât să consume toți
banii care au fost alocați în acest sens prin PNRR.
Momentan, noile microbuze electrice sunt parcate la Aeroportul Arad, de unde va începe distribuția către comune.
Comunele care vor beneficia de microbuze electrice sunt: Gurahonț, Craiva, Hălmagiu, Vârfurile, Vărădia de Mureș, Almaș, Buteni, Dieci, Hălmăgel, Petriș, Ususău, Ghioroc, Brazii, Bata, Semlac, Moneasa, Șiria, Târnova, Bârzava, Săvârșin, Dezna, Peregu Mare, Pleșcuța și Frumușeni.
Citește și:
Autobuzele CTP vor transporta locuitorii din Nădlac, Șeitin și Semlac. Transdara se retrage
Comentariile portalului
RomaniaFilm iar deraiezi. Nu am susținut niciun plăvan și niciun covrigar. Spre deosebire de tine , care ești un fanatic susținător al tripletei Piticul Diliu-Golanul-Javrila Nu (...)
Doar pare. Puteți fi ceva mai precis? Ce "cstastrofă care urmează" susțin eu? Cât despre presupunerea dvs. potrivit căreia aș vrea să "mă dau bine" pe (...)
Violenta verbala nu e cu mult sub cea fizica si faptul ca jigniti 100% din cei 47% de votanti non-Nicusor spune si asta multe d-le Marginean, recte "Să se uite cine sunt (...)