România, percepută de cetățeni ca fiind printre cele mai sigure state din Uniunea Europeană





România, mai sigură ca Norvegia, Ungaria sau Italia. Nu o spunem noi, ci datele disponibile pe numbeo.com, colectate de la cetățeni cu privire la percepția lor referitoare la nivelul de siguranță și criminalitate din țara noastră, care arată că cetățenii au un nivel ridicat de încredere atunci când merg singuri pe stradă, pe timpul nopții.
Datele oferite de site-ul menționat, plasează România printre cele mai sigure state din Uniunea Europeană, țara noastră fiind percepută de români ca fiind mai sigură decât Franța, Marea Britanie, Italia, Germania, Ungaria sau Norvegia.
„Datele disponibile pe site-ul www.numbeo.com, una dintre cele mai cunoscute platforme online care colectează date furnizate de cetățeni din întreaga lume cu privire la percepția lor referitoare la nivelul de siguranță și criminalitate din anumite țări și orașe, plasează România printre țările cu un nivel scăzut al criminalității și un nivel crescut de siguranță, la nivel global.
Principalii indicatori referitori la gradul de criminalitate, printre care nivelul general al criminalității, furturile și spargerile de locuințe, tâlhăriile și jafurile, furturile de autoturisme și infracțiunile violente sunt considerate de cetățeni ca fiind la un nivel scăzut, demonstrând un nivel de siguranță foarte bun.
Capitala României înregistrează un indice de siguranță de 71,9 devansând la acest capitol alte capitale europene precum Paris, Londra, Atena, Dublin, Roma, Sofia și Berlin. Din cele 150 de orașe europene incluse în clasament, indicele de siguranță variază de la 33,3 (cel mai puțin sigur oraș) și până la 81.3 (cel mai sigur).
Potrivit experienței reale a persoanelor care au contribuit cu date pentru numbeo.com, acestea resimt un nivel ridicat de încredere că sunt în siguranță atunci când merg singure pe stradă în România pe timpul nopții.
Prin comparație, gradul de siguranță pe timpul nopții în Grecia, Italia, Germania, Belgia, Norvegia, Spania, Norvegia, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord a fost clasificat ca moderat, iar în Franța a fost clasificat ca scăzut”, arată MAI într-o postare pe site-ul instituției.
Citește și: Cu ochii pe cărți, cu mâna pe păcănele. Anticariatul din Arad – paravan pentru jocuri de noroc de lux
Comentariile portalului
Plangere la Politie si smardoiasul sa faca o vizita la Beciul Domnesc.
Cu mare regret am observat că nu ne mai frecventați.... din păcate, ceea ce nu ați înțeles la momentul în care a început să vă jignească (...)
Dacă are acceptul lui Falcă acest individ crede că poate să facă orice îl taie capul trebuie demolată această construcție ilegală și o amendă care să l usture chiar ș (...)