Arabia Saudită va fi gazda Cupei Mondiale din 2034, în ciuda tuturor îngrijorărilor legate de respectarea drepturilor omului





Arabia Saudită a fost confirmată drept țară gazdă a Cupei Mondiale de fotbal din 2034, anunță The Guardian. Vestea confirmă un rezultat așteptat de mai bine de un an, de când FIFA și-a accelerat procesul de licitație pentru evenimentul din 2034.
Decizia a fost condamnată pe scară largă de organizațiile pentru drepturile omului, care menționează detenții arbitrare, abuzuri și decese ale muncitorilor migranți și suprimarea drepturilor femeilor și ale persoanelor LGBTQ+ din țară.
Oficialii saudiți au promis că turneul va fi parte a unei „călătorii de transformare remarcabilă” pentru țară. Documentul său de candidatură susține că țara a „susținut o abordare bazată pe drepturile omului” pe parcursul procesului de candidatură și se angajează să „gestioneze riscurile și să maximizeze impactul social pozitiv pe parcursul turneului”.
Țara va demara un proiect de construcție enorm, fiind nevoie de 11 stadioane noi pentru a susține o Cupă Mondială care va include 48 de echipe. Turneul se va desfășura în cinci orașe, capitala Riyadh găzduind opt stadioane. Din cauza temperaturilor de vară severe din regiune și a perioadei Ramadanului, turneul va avea loc probabil în ianuarie și februarie.
Citește mai mult pe digi24.ro.
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)