Arădean urmărit internațional pentru infracțiuni rutiere, adus în țară din Germania





Un bărbat în vârstă de 39 de ani, din Arad, urmărit internațional pentru săvârșirea de infrațiuni rutier a fost escortat în România, din Germania, pentru executarea pedepsei cu închisoarea. Pe numele arădeanului, Judecătoria Lipova emisese un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani.
Poliția Română a transmis că alături de arădean, alți patru bărbați urmăriți internațional au fost aduși în țară, joi, 28 noiembrie, pe numele acestora fiind emise mandate de executare a unor pedepse privative de libertate sau mandate de arestare preventivă.
Astfel, a fost adus un tânăr, de 18 ani, din București, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de șantaj. Acesta a fost escortat din Elveția, având emis de către Judecătoria Sector 5, pe numele său, un mandat de arestare preventivă.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat, de 40 de ani, din Constanța, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de furt calificat. Acesta a fost escortat din Spania, având emis de către Judecătoria Mangalia, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.
Totodată, a fost adus un bărbat, de 42 de ani, din Timișoara, urmărit internațional pentru furt. Acesta a fost escortat din Spania, având emis de către Judecătoria Timișoara, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 3 ani.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat, de 24 de ani, din București, urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni rutiere. Acesta a fost escortat din Belgia, având emis de către Judecătoria Sectorului 5 București, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 4 ani și 2 luni.
Citește și: Renumărarea voturilor la Arad se face la Expo: „Mai e foarte mult de lucru”
Comentariile portalului
Ești prost informat, dar nu asta contează. Polițiștii trag lunar, cu Beretta de 9 mm, cel puțin 10 cartușe pe tragere. Așadar, Popică Sebi să stea (...)
Pă ,,bătrâna doamnă" dacă o mai țin puterile ar face bine să meargă pă centură după niște bani cinstiți, nu dân bugetul primăriei! E (...)
De peste 100 ani occidentul lupta(asa zisa lupta) ptr.stoparea acestui flagel.Fara succces,drogurile,odata cu democratia au patruns in toata lumea.Oare de ce nu pot face politicienii, (...)