El e singurul român la New York Fashion Week. S-a inspirat din dualitatea mitului Dracula





Inspirat din dualitatea mitului lui Dracula, dar și din costumul tradițional românesc, designerul Dorin Negrău, nascut în Transilvania, propune o colecţie fascinantă, în care jocul elementelor masculin versus feminin ne poartă într-o lume contemporană a eternei întrebari privind dualitatea, scrie EVZ.
Dorin Negrău va prezenta pe 11 septembrie colecţia spring/summer 2015, „Duality”, în cadrul calendarului oficial Fashion Week, de la New York ce a început astăzi.
Conceptul colecţiei reuşeşte să surprindă misterul dualităţii fiecăruia dintre noi, al sexualităţii noastre, al dorinţelor noastre ascunse, al nevoii de reîncarnare spirituală din seva locului de origini.
Suprapuneri de materiale neconvenţionale, dezintegrări de materiale, transparenţe, sexualitate sunt câteva dintre elementele vampiro-eclectice din colecţia S/S 2015.
Şi de această dată, colecţia designerului îşi regăseşte sursa de inspiraţie în costumul tradiţional românesc, realizat cu măiestrie şi dibăcie, de bunica designerului, într- un moment crucial al vieţii ei, când îşi jelea fratele dispărut pe frontul de luptă din Rusia. Designerul Dorin Negrău îşi susţine colecţia valorificând şi tehnica broderiei manuale, realizată de femeia de la ţară, din România.
Din respect pentru poporul american, având în vedere semnificaţia zilei de 11 septembrie, designerul român îşi va aduce omagiul pentru victimele atentatelor de la 11 septembrie, prin stilizarea însemnelor româneşti de doliu tradiţional, în colecţia S/S 2015.
Comentariile portalului
Au 27 ani de muncă, respectiv 30 de ani de muncă, nu este vârsta lor
Care ,,numeroase generatii".... au 27 și 30 de ani, câte generații puteau pregăti? Dar să nu umbrim munca lor. Felicitări
Uite cum fugem tot timpul Gică Galerie. 🤣A fugit și de la Antena 3, poate pt că de dimineața l-au nervat la nervii capului niste ,,scârbe" de ziariști (...)