sâmbãtã, 19 aprilie, 2025

Special Arad Logo

    Furtunile continuă să facă prăpăd pe litoral. Centura Constanței, blocată de precipitațiile abundente

    de - | 1 octombrie 2024, 7:29 PM | Naţional

    0

    România rămâne sub semnul furtunilor. Marți, vijeliile au măturat litoralul cu furie. A fost cod roșu de vreme rea la malul mării. În Constanța și Năvodari șuvoaiele au înghițit drumuri și curți, notează Pro Tv.

    Mai multe autoturisme au rămas în apă, iar șoferii au plecat după ajutor pe drumurile, transformate în râuri. Și la Galați a plouat cu găleata. Vântul puternic a franț mai mulți copaci care s-au prăbușit peste mașini.

    Pe litoral a turnat toată noaptea. Două mesaje Ro-Alert au anunțat o furtună cu ploi abundente și descărcări electrice și i-au sfătuit pe localnici să nu iasă din case. Vântul a avut rafale de peste 70 de kilometri pe oră. Și totuși, șoferii care și-au făcut drum pe centura orașului Constanța au regretat.

    Pe litoral a plouat atât de mult încât drumurile au fost acoperite de apă. Pe drumul care face legătura între Constanța și Ovidiu, mai multe mașini au rămas blocate în șuvoaie.

    Vijelia a lăsat în urmă subsoluri inundate și copaci rupți în Năvodari. Au fost probleme și pe plajă. Toată apa de pe faleza din Mamaia Nord Năvodari se scurge direct în mare. Practic șuvoaiele și-au creat drum pe plajă și au distrus o mare bucată din suprafața de nisip.

    Moldova, Dobrogea și estul Munteniei rămân până la noapte, sub coduri de vreme rea.

    Citește mai mult pe stirileprotv.ro.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 0 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.