Noi explozii în Liban: după pagere, au explodat dispozitivele walkie-talkie folosite de Hezbollah





Noi explozii au zguduit Beirutul și alte orașe libaneze, inclusiv în apropierea unei înmormântări organizată de Hezbollah, în contextul unei serii de atacuri cu pagere, scrie stiripesurse.ro.
Explozii care au vizat stații walkie-talkie utilizate de Hezbollah s-au produs în mai multe orașe din Liban.
Potrivit The Guardian, nouă persoane au murit și sute de oameni au fost răniți în ultimele explozii din Liban.
O sursă din cadrul Hezbollah a confirmat că atacurile au vizat stațiile walkie-talkie utilizate de grup. O sursă de securitate de rang înalt a declarat că exploziile au fost „de mici dimensiuni”, similare cu atacurile de ieri, care au vizat pagerele.
O investigație preliminară a constatat că sute de pagere care au explodat ieri în Liban au fost modificate, scrie The Guardian.
• Citește și: Mossad ar fi plasat explozibili în 5.000 de pagere livrate grupării Hezbollah
Ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant, a declarat începutul unei „noi faze” a războiului, cu accent pe frontul de nord împotriva luptătorilor Hezbollah din Liban.
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)