FCC Environment, despre incendiul izbucnit marți la groapa de gunoi





Pompierii arădeni s-au luptat cu flăcările mai multe ore pentru a stinge incendiul care a izbucnit marți la groapa de gunoi din Arad.
Groapa de gunoi se află în administrarea firmei FCC Environment, care a trimis următorul comunicat despre incident:
„Incendiul izbucnit în dimineața zilei de ieri, în jurul orei 6:30, la depozitul de deșeuri al companiei noastre, FCC Environment Romania S.R.L., a fost stins cu succes in aproximativ 3 ore prin eforturile echipajelor ISU Arad cu suportul angajaților companiei noastre.
Echipa de intervenţie FCC a pregătit conexiunile la sistemul de hidranți și a intervenit cu apă până la sosirea echipajelor ISU, în paralel, echipa de intervenție FCC a alimentat continuu cu pământ și a acoperit zona afectată de incendiu de aprox. 150 mp.;
În urma procesului verbal întocmit de către ISU Arad, sursa probabilă de izbucnire a incendiului a fost constată a fi autoaprinderea deșeurilor.
Pentru a evita riscul de reaprindere al incendiului, compania FCC Environment Romania SRL va continua activitatea de monitorizare permanentă, pentru următoarea perioadă, prin dizlocarea de personal specializat și echipamente necesare”, a transmis Pop Florian, director general FCC Environment Romania SRL.
Comentariile portalului
Pă ,,bătrâna doamnă" dacă o mai țin puterile ar face bine să meargă pă centură după niște bani cinstiți, nu dân bugetul primăriei! E (...)
De peste 100 ani occidentul lupta(asa zisa lupta) ptr.stoparea acestui flagel.Fara succces,drogurile,odata cu democratia au patruns in toata lumea.Oare de ce nu pot face politicienii, (...)
Piedone așa se intitulează acest puscarias condamnat la 8 ani și 6 luni de închisoare pt moartea celor 65 de oameni la colectiv.care acum se da mare sula pe bascula ceea (...)