Zelenski, întrebat într-un interviu dacă Ucraina are dreptul să-l ucidă pe Putin. Liderul de la Kiev spune că a fost ţinta mai multor tentative de asasinat
Vladimir Zelenski a declarat, într-un interviu pentru tabloidul britanic The Sun, că a supravieţuit mai multor tentative de asasinat, dar „aceste încercări nu au fost mai grave decât o criză de Covid”. Întrebat dacă Ucraina l-ar ucide pe preşedintele rus dacă s-ar ivi ocazia, Zelenski a răspuns că „acesta este un război și Ucraina are tot dreptul să-și apere teritoriul”, scrie observatornews.ro.
Liderul de la Kiev a dezvăluit că a fost ţinta a „cinci sau şase tentative de asasinat”, dar că „acele încercări nu au fost mai grave decât Covidul”. „Prima dată a fost interesant, dar după aceea a devenit la fel ca Covidul. Iniţial, oamenii nu au ştiut cum să reacţioneze, a fost înfricoşător. Apoi este doar un schimb de informații, detalii despre faptul că încă un grup a venit în Ucraina pentru a încerca acest lucru”.
Preşedintele ucrainean a mai adăugat că Rusia vrea să îl înlăture din funcție până la sfârșitul anului 2023. Ar exista inclusiv un plan de destabilizare, numit Maidan-3. „Numele operațiunii este Maidan-3. Înseamnă să schimbi președintele (n.r. Ucrainei), nu neapărat prin asasinarea mea. Vor folosi orice instrumente pe care le au la îndemână. Vor să o facă până la sfârșitul acestui an. Dar putem trăi cu asta”, a spus Zelenski.
Rusia nu poate coexista cu actualul „regim” ucrainean şi Moscova se va opune NATO atât timp cât va avea nevoie pentru a-şi atinge obiectivele, a declarat marţi un diplomat cu rang înalt din cadrul Ministerului rus de Externe, relatează Reuters.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)