Proteste la Mangalia! Conducerea șantierului naval Damen nu pot corela salariile angajaților cu rata inflației





Proteste spontane timp de trei zile au avut loc la șantierul naval Damen din Mangalia, în plin proces de negociere a noului contract colectiv de muncă, anunță Blocul Național Sindical, informează Mediafax.
Salariații anunță că vor veni zi de zi la proteste și vin deja în număr semnificativ, în fața birourilor conducerii șantierului, să ceară explicații angajatorului de ce nu pot primi o creștere salarială corelată cu rata inflației, precizează sindicatul.
Săptamâna viitoare, la Bruxelles, conducerea companiei olandeze Damen, care administreaza santierul de la Mangalia, se va întalni cu conducerea sindicatelor din cadrul șantierului la Bruxelles.
Sindicaliştii de la Şantierul Naval Mangalia au protestat și luna trecută față de noile restructurări anunţate. Ei au precizat că şantierul mai are 1.500 de salariaţi, mai puţini decît erau la preluarea pachetului de acţiuni de către compania olandeză Damen, și cu toate astea se confruntă cu o stare de incertitudine majoră privind siguranţa locurilor de muncă, iar deciziile reprezentanţii statului român sunt nefavorabile salariaţilor.
sursa: stiripesurse
Comentariile portalului
De Paști au ieșit în piață să-și sfințească alimentele , că nu mai încăpeau în biserică . De fapt ca să facă o cântare cu (...)
unii efectiv preferă să zică orice tâmpenie decât să tacă
Am o dilema(chiar mai multe), poate ma lamureste redactia: Exista cetateni de etnie română, germana sau nationalitati conlocuitoare altele decat cea maghiara de religie romano-catolica in Romania?, daca (...)