Rishi Sunak devine cel mai tânăr prim ministru al Marii Britanii din 1812 încoace
Rishi Sunak a fost declarat lider al Partidului Conservator și urmează să devină prim ministru al Marii Britanii. El a rămas singurul candidat după retragerea din cursă a fostului prim ministru Boris Johnson și eșecul lui Penny Mordaunt de a obține sprijin suficient din partea colegilor deputați, scrie RFI România.
Sunak a primit sprijin public din partea a 193 de deputați (majoritatea absolută) din totalul de 357, în timp cu Mordaunt, care îndeplinește funcția de ministru al relației cu parlamentul, abia a adunat 26. Pentru a intra în cursă este necesar sprijinul a minimum 100 de deputați.
Johnson a anunțat duminică seara că, deși a obținut sprijin din partea a 102 deputați, nu-și va depune candidatura, dat fiind că nu poate conduce un partid divizat.
Dat fiind că Sunak a rămas singurul candidat la șefia partidului de guvernământ, aceasta înseamnă că nu mai este necesar scrutinul între primii doi clasați printre cei circa 160 de mii de membri ai Partidului Conservator ce ar fi trebuit să se desfășoare pe internet în următoarele trei zile.
Acum, Sunak va fi numit oficial în funcție de Regele Charles al III-lea, după ce în prealabil actuala prim ministră, Liz Truss, își va fi prezentat demisia.
În vârstă de 42 de ani, Sunak este cel mai tânăr prim ministru britanic din 1812 când contele de Liverpool a fost desemnat șef al guvernului la aceeași vârstă, dar cu câteva luni mai tânăr.
Sursa: RFI România


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)