Opt ani și jumătate de închisoare, pentru un bărbat care a dat sute de concedii medicale fictive în Neamț
Un bărbat a fost condamnat la opt ani şi şase luni de închisoare, după ce Tribunalul Neamţ a admis acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat de acesta cu procurorii DIICOT într-un dosar în care este acuzat că a luat parte la acordarea de concedii medicale fictive, aducând un prejudiciu de peste 5 milioane lei Fondului National Unic al Asigurărilor Sociale de Sănătate (FNUASS).
Potrivit unui comunicat al DIICOT, prin sentinţa penală din 9 septembrie a Tribunalului Neamţ a fost admis acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat la data de 13 mai de procurorii din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Neamţ, fiind condamnată o persoană la pedeapsa rezultantă de 8 ani şi 6 luni închisoare cu executare pentru săvârşirea, în concurs, a infracţiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat, înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată (501 acte materiale), fals material în înscrisuri oficiale, în formă continuată (36 de acte materiale), fals intelectual în forma instigării, în formă continuată (133 de acte materiale), uz de fals, în formă continuată (331 de acte materiale).
Sentinţa nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.
Citește mai mult pe stiripesurse.ro.















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)