Românii au votat destinaţia turistică a anului 2022. Care este orașul care a câştigat marele titlu





Capitala Moldovei a câştigat premiul publicului, românii fiind cei care au votat online, pe www.destinatiaanului.ro. În finală au intrat Braşov, Iaşi şi Târgovişte, oraşele fiind alese în urma a 50.000 de voturi. Premiul Juriului a fost acordat Braşovului.
Românii au stabilit că cea mai frumoasă destinaţie din ţară în 2022 este Iaşi.
„Titlul Destinaţia Anului 2022 înseamnă pentru Iaşi vizibilitate mai mare şi o confirmare a faptului că oamenii care vin aici se simt bine şi se vor simţi bine, că au ce face, au cum să-ţi petreacă timpul liber, au ce vedea, se pot bucura de vib-eul specific acestui oraş plin de tineri”, a spus Anca Zota, reprezentanta Centrului de Informare Turistică din Iaşi.
În cadrul competiţiei, vedeta de televiziune Gianina Corondan a vizitat oraşele din finală, iar filmările vor fi prezentate pe parcursul verii (la Prima TV). „Iaşul are haz. Multe oraşe sunt frumoase, bine structurate, dar Iaşul are un haz, un dor de viers, aşa. Ei bine, hazul acesta care vine de la Creangă, îmbinat cu arta de a povesti, este specificul moldovenesc, după mine. Şi arta de a face cozonaci. Nu am mâncat cozonaci mai buni ca în Moldova nicăieri”, a mărturisit Gianina Corondan.
Citeste mai mult pe adevarul.ro
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este