Vlad Botoș: Parlamentul European a votat pentru acordarea statutului de țări candidate Republicii Moldova, Ucrainei și Georgiei la Uniunea Europeană
„Astăzi Parlamentul European a votat pentru acordarea statutului de țări candidate Republicii Moldova, Ucrainei și Georgiei la Uniunea Europeană.
Este un moment istoric pe care sperăm să-l vedem dublat de votul Consiliului European așa încât cele trei țări să se poată desprinde de influența nefastă a Rusiei și să se poată alătura familiei democratice europene. Moldovenii de dincolo de Prut ne-au cerut ajutorul, iar noi am făcut tot ce a depins de noi atât în mod formal cât și informal să-i ajutăm și să îndeplinim acest deziderat.
Chiar dacă va fi un proces lung până la aderarea efectivă, pentru mine, personal, este o mare bucurie pentru că jumătate din familia mea este în Republica Moldova și nu-mi doresc decât să văd că toți avem aceleași șanse la o viață mai bună, la o viață decentă și să reîntregim poporul român de pe ambele maluri ale Prutului în marea familie a Uniunii Europene.
Hai, că se poate. Sper ca votul din Consiliul European să fie unul pozitiv”, transmite europarlamentarul Vlad Botoș.
Comunicatul de față a fost publicat contra cost. Conținutul acestuia reprezintă în mod exclusiv punctul de vedere al partidului / organizației mai sus amintit/e, pentru care Redacția Special Arad nu-și asumă nicio responsabilitate.













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)