Un militar a murit în poligon! Bărbatul era căsătorit și avea 2 copii
Un militar în vârstă de 45 de ani, din cadrul Batalionului 469 Sprijin Logistic „Putna” a decedat, miercuri, după ce s-a electrocutat în poligonul de la Bogza, în timp ce efectua operaţiuni de izolare a unor cabluri electrice, au informat reprezentanţii Brigăzii 282 Blindată „Unirea Principatelor”, informează stiripesurse.ro.
„În dimineaţa zilei de 8 septembrie 2021, caporalul cls. a III-a Gurbert Manole Costache, din cadrul Batalionului 469 Sprijin Logistic ‘Putna’, a fost electrocutat în poligonul de tragere Bogza, în timp ce efectua operaţiuni de izolare a unor cabluri de alimentare a instalaţiilor sectorului de tragere ale facilităţii. Un alt militar, care se afla în serviciu, l-a scos pe caporalul Gurbert de sub tensiune şi l-a evacuat într-o zonă de siguranţă, apoi a apelat serviciul de urgenţă 112 şi a raportat ierarhic despre producerea incidentului. La faţa locului au ajuns două echipaje de ambulanţă, dar, din păcate, cu toate eforturile de resuscitare, a fost constatat decesul militarului”, se arată într-un comunicat al Brigăzii 282 Blindată „Unirea Principatelor”.
Potrivit sursei citate, la nivelul unităţii a fost constituită o comisie de cercetare a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, fiind înştiinţat şi Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Iaşi.
Caporalul Manole Costache Gurbet avea 45 de ani, era căsătorit şi avea doi copii.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)