Încă un atac armat în Franța. Un preot ortodox a fost împușcat
Un preot ortodox a fost împușcat, sâmbătă după-amiază, în al șaptelea arondisment al orașului francez Lyon, transmite BFM TV citat de Digi24. Atacatorul a fugit de la fața locului, potrivit unei surse din poliție citate de Reuters.
Preotul Bisericii Ortodoxe Grecești a fost împușcat de două ori la ora locală 16.00, în timp ce închidea biserica unde slujea. Acesta primește tratament la fața locului pentru rănile care ar putea fi fatale.
Forțele de ordine au intervenit și au format un perimetru de securitate în zonă.
Premierul Jean Castex, călătorind la Saint-Etienne du Rouvray, a anunțat că se întoarce imediat la Paris, unde a fost deschisă o celulă de criză la Ministerul de Interne.
Incidentul vine la două zile după ce un bărbat care a strigat „Allahu Akbar!” (Allah e mare!) a decapitat o femeie și a ucis alte două persoane într-o catedrală din Nisa, și la două săptămâni după ce un profesor dintr-o suburbie a Parisului a fost decapitat de către un bărbat cecen în vârstă de 18 ani, aparent înfuriat că dascălul a arătat o caricatură a Profetului Mahomed în clasă.
Sursa: Digi24


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)