A vrut să își protejeze copilul de un pedofil dar a fost înjunghiat mortal de acesta! Acum se simte jignit că nu i se permite să poarte perucă! Povestea unui pedofil fără scrupule





Justiția neo-zeelandeză a dat dreptate joi unui criminal pedofil care a acuzat autoritățile penitenciare că i-au încălcat drepturile după ce i-au confiscat peruca pe care o folosise ca să fugă din țară, scrie AFP.
Când era închis într-un penitenciar din Auckland, Philipp John Smith a fugit în Brazilia în noiembrie 2014, profitând de o permisie de ieșire.
El s-a deghizat cu această perucă, în condițiile în care în urma cu doi ani primise permisiunea de a o purta pentru a-i „îmbunătăți stima de sine”.
După trei săptămâni, a fost arestat și extrădat în Noua Zeelandă. Peruca a fost confiscată și imaginile cu craniul chel al lui Smith au făcut înconjurul presei.
„M-am simțit total înjosit, denigrat și umilit”, a spus el, în fața Înaltei Curți, în urmă cu câteva zile.
Acesta a fost condamnat pe viață în 1996 pentru că a abuzat sexual în copil timp de trei ani și a urmărit băiețelul, atunci când familia acestuia a fugit în alt oraș. Smith a pătruns în casa lor și l-a înjunghiat mortal pe tată, care încerca să-și apere copilul.
Pedofilul, în vârstă de 42 de ani, a declarat la audieri că peruca este un accesoriu esențial pentru reabilitarea sa și că absența părului este un subiect extrem de sensibil pentru el.
Judecătorul Edwin Wylie a acceptat argumentul potrivit căruia administrația penitenciară nu a ținut cont de drepturile deținutului atunci când a confiscat corpul delict.
„Am concluzionat că libertatea fundamentală de expresie a fost ignorată. Un drept important a fost încălcat”, a spus el.
În opinia judecătorului, conceptul de libertate de expresie poate viza și acțiuni fizice precum purtatul unei peruci. Iar Smith nu și-a pierdut drepturile fundamentale atunci când a fost condamnat, a spus judecătorul, anulând decizia de confiscare a perucii.
Acesta a mai arătat că Smith a dezmințit că poate ascunde în perucă produse de contrabandă și faptul că pedofilul a invocat „alte beneficii, respectiv faptul că e protejat de soare sau de pierderile de caldură, iarna”.
Decizia este suspendată timp de două săptămâni, pentru a permite administrației penitenciare să facă apel. Judecătorul nu a acceptat însă cererea de despăgubiri a deținutului, în valoare de 3.300 euro.
sursa: hotnews.ro
Comentariile portalului
Foarte bun articolul. Felicitări!
vor sa ii mute pe toti la bloc cum a fost uta ,cpl ce conteaza pt ei
Va mirati? Bufonul agent imobiliar a ajuns la putere...