E haos în Polonia! Politicienii au fost scoși de poliție din Parlament, azi se anunță noi proteste
Polonia este, de două zile, scena unor proteste de amploare. Mii de oameni au ieșit în stradă pentru a protesta față de Guvern și față de partidul ultra-naționalist PiS, aflat la putere, scrie Ziare.com.
E cea mai importantă criză parlamentară din ultimii ani din Polonia. Vineri, parlamentarii din opoziție au blocat un vot asupra bugetului și au denunțat intenția guvernului de a bloca accesul presei în Legislativ.
Membrii partidului de guvernare au votat legea bugetului în altă sală, iar opoziția a denunțat acest vot ca viciat și ilegal. Ba chiar unii parlamentari din Opoziție au rămas în Parlament și au blocat sala principală.
Sâmbătă, mii de opozanți ai Guvernului au protestat în fața palatului prezidențial și sediului Parlamentului din Varșovia, din cauza intenției Guvernului de a restricționa accesul jurnaliștilor în Parlament.
Unii protestatari aveau cu ei exemplare ale Constituției. Ei au scandat, de asemenea, „Solidaritate!”, ceea ce arată că mulți leaga aceste proteste de opoziția anticomunistă din trecut.
Poland’s Interior Minister slams opposition for ‘trying to seize power’ as 1,000s protest https://t.co/GHFLIEbUI4 pic.twitter.com/MtK7SzOIFh
— Voice of Europe (@V_of_Europe) December 17, 2016
Poland protests: crowds and opposition renew calls for press freedom in parliament https://t.co/D5BaM1f2rk #Internacionall pic.twitter.com/pLRQfaPied
— Teleame | News (@TeleameNews) December 18, 2016
We all have to support people in #Poland in their protests for #freemedia #sejm #democracy pic.twitter.com/52uNgRS9LE
— Joanna Milosz (@joannamilosz) December 17, 2016
#PolishProtest amid a worsening political crisis. Is it turning point in #Poles demanding #democracy & #freemedia ? https://t.co/o980e8Tl4K
— Joanna Milosz (@joannamilosz) December 18, 2016


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)