Un vaccin împotriva virusului considerat cauza microcefaliei ar putea fi disponibil până la sfârşitul lui 2016





Un vaccin împotriva bolii provocate de virusul Zika, la care lucrează în prezent cercetători americani şi canadieni, ae putea să fie disponibil până la sfârşitul anului, au anunţat cercetători implicaţi în producerea acestuia, relatează Mediafax citând Reuters.
Un consorţiu care lucrează la acest vaccin cuprinde Universitatea din Pennsylvania, Universitatea canadiană Laval, grupul farmaceutic Inovio şi grupul sud-coreean GeneOne Life Science, a declarat într-un interviu pentru Reuters Gary Kobinger de la Universitatea Laval.
El speră ca testele să înceapă către septembrie, cu scopul de a se determina, înainte să fie aprobat, dacă are sau nu efecte nedorite asupra omului. O lună mai târziu, vaccinul ar putea fi disponibil pentru operaţiuni de urgenţă.
Producătorul privat de vaccin Hawaii Biotech Inc a anunţat, de asemenea, că a demarat un program în vederea testării unui vaccin anti-Zika în toamna trecută, în timp ce virusul începea să se propage în Brazilia, însă nu a programat un calendar pentru studii clinice.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a anunţat joi că boala provocată de virusul Zika, ce se răspândeşte în special în America Latină, ar putea afecta trei, până la patru milioane de persoane.
Potrivit lui Margaret Chan, directoarea generală a OMS, legătura dintre Zika şi microcefalie – bebeluşi născuţi cu un creier mai mic decât normal – nu este încă dovedită, ci este „puternic bănuită”.
(…)
În Franţa, ministrul Sănătăţii Marisol Touraine le-a recomandat joi femeilor însărcinate să-ţi amâne călătoriile în Martinica, Guyana şi Guadelupe, unde se înregistrează cazuri.
În prezent, virusul Zika este prezent în 23 de ţări şi teritorii, în Americi. Brazilia, cea mai afectată ţară, a raportat aproximativ 3.700 de cazuri de microcefalie, puternic suspectate că au legătură cu Zika.
Citește mai mult pe Mediafax.ro
Comentariile portalului
Nu vrem să-l apărăm nici pe Iohannis, nici Guvernul, nici MAE, și nu știm ce înțelegeți prin „Zero Izolaționism” (poate ați vrut să (...)
Eu o sa votez în turul doi pentru democrație, nu pentru un regim autoritar.
== HELMUT ARE DREPTATE -- 12 MII ARADENI TAMPI AU VOTAT CU KAKARAU CARE NU A FACUT 1 EURO IN 10 ANI SI ALTI 8 MII TAMPI DE ARAD AU VOTAT CU UN MINCINOS NOTORIU . == (...)