Tragedie în Marea Egee: 34 de imigranţi, printre care patru bebeluşi şi 11 copii, s-au înecat (Video)





Cel puţin 34 imigranţi extracomunitari, printre care patru bebeluşi şi 11 copii s-au înecat duminică, în Marea Egee, după ce ambarcaţiunea cu care încercau să ajungă în Grecia s-a scufundat în condiţii de furtună, afirmă surse citate de AFP.
Naufragiul a avut loc duminică dimineaţă în sud-estul Mării Egee în largul insulei greceşti Farmakonisi, situată la 15 kilometri de coastele turceşti, după naufragiul ambarcaţiunii care transporta peste 100 de migranţi, potrivit unui nou bilanţ, citat de France Presse.
O ambarcaţiune care transporta imigranţi s-a scufundat în contextul valurilor mari şi a vântului puternic. Patru bebeluşi şi 11 copii — şase băieţi şi cinci fete — figurează printre cele 34 de victime de pe ambarcaţiunea care transporta 112 migranţi, scrie agenţia APA. Garda de coastă a salvat 68 de migranţi, alţi 29 înotând până pe insula Farmakonisi. Pe de altă parte, operaţiunea de căutare a cinci persoane, între care patru copii, dispărute sâmbătă în apropiere de insula Samos, din estul Mării Egee, nu a dat niciun rezultat până în prezent.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este