Trupa arădeană Teatrix, locul 1 la Festivalul Național de Teatru „Tibiscum Act”





Știri Arad: Trupa Teatrix de la Palatul Copiilor Arad a câştigat marele premiu, în valoare de 1.200 de lei, la prima ediţie a Festivalului Naţional de Teatru pentru Copii şi Tineret “Tibiscum Act” organizat de către Episcopia Caransebeşului.
„La Caransebeş ne-am simţit iubiţi şi răsfățați , nu doar de către juriu care ne-a onorat cu premiile acordate, ci mai ales de către gazde. Aşteptăm cu nerăbdare următoarea ediţie şi revederea cu gugulanii simpatici care ne-au primit în inimile lor, aşa cum şi noi i-am primit în inimile noastre „, a declarat Gabriela Pavel, profesorul coordonator al trupei Teatrix.
Cinci trupe de teatru
Pe scenă au urcat trupe din patru oraşe ale ţării și anume Bela Lugosi din Lugoj, trupa Phantasia din Craiova, formațiile Ego-Spero și Arttis din Satu Mare şi, nu în ultimul rând, trupa Teatrix din Arad care a obţinut locul I cu piesa de teatru“Un bogat, trei săraci” după Louis Calaferte.
Încă un succes
După ce au obţinut trei premii la Festivalului Rotary de Teatru Contemporan pentru Tineret „ACTING”, ediţia a II-a, trupa Teatrix formată din Vlad Nicoraș Ioana Balint, Raluca Bajura, Maria Barbura, Iulia Bock, Vladimir Cristea, Vlad Drijman, Beatrice Faur, Alex Hosszu, Gloria Olar, Norbert Sabău şi Karina Zima şi regizată de către prof. Gabriela Pavel, a obţinut încă un premiu important care vine ca o încununare a eforturilor depuse şi confirmă, încă o dată, calitatea colectivului pe care îl formează.
Comentariile portalului
Aveți dreptate, nu am fost atent la toate amănuntele, am insistat pe idee. Într-un comentariu anterior însă apare și această informație. Ceea ce este chiar bine, ilustrâ (...)
Se pare că v-a scăpat un detaliu! Nu doar mai marele județului a fost cel dintîi la primirea luminii, ci chiar pupila sa a fost cel care (...)
Mai este o întrebare; de ce a secretizat cnsas nota!? Din articolul de pe g4media se înțelege ca cnsas e prima oară când face asta.