joi, 25 aprilie, 2024

Arădeanul Vlad Păcurar continuă să ne facă cinste în ciclismul mondial

de Special Arad | 25 august 2016, 1:01 PM | Sport

0

Tânărul Vlad Păcurar are 17 ani și deja își clădește un nume în lumea ciclismului, urcând pe podiumul numeroaselor concursuri de mountain bike din țară cât și din străinătate. Anul trecut, arădeanul a obținut locul al 2-lea la concursul de mountain bike „Duna Maraton” din Ungaria și titlul de vicecampion național la șosea fond și contratimp la concursul de șosea de la Miercurea Ciuc.

În luna iulie, chiar dacă nu a reușit să câștige un premiu, publicul de la campionatul mondial de cross-country din Cehia „Nove Mesto Na Morave” au auzit numele orașului nostru datorită lui Vlad care a participat la categoria juniori.

Tânărul spune despre această participare că a fost cea mai grea. „A fost primul an în aceasta categorie. A fost cu totul alceva față de cursele la care am participat anul acesta în Austria Ungaria, Cehia, Croația sau Italia. În final am reusit să obțin locul 84. Aici am învățat cele mai multe lucruri deoarece am avut ocazia să o fac de la cei mai buni rideri ai lumii pe care am avut ocazia să îi văd live. Sigur că următorul an competițional va fi ultimul an la categorie și am să obțin rezultate mult mai bune”, ne-a spus Vlad Păcurar.

Un concurs pe care l-a câștigat anul acesta a fost „Cheile Nerei Mountain Bike Race”, concurs care a avut loc în Parcul Național Cheile Nerei. „Aici am reușit să fac o cursă excelentă, astfel că am câștigat locul 1 la categorie dar și la general”, ne-a spus Vlad care acum se pregătește pentru următoarele curse, duminică având în program maratonul Matra Ungaria, după care Cupa Timișoarei din 4 septembrie și, bineînțeles, Arad Bike Race din 10 septembrie.

14101990_496151357248920_334647224_n 14111569_496151203915602_392705863_n 14123340_496151407248915_804780729_o 14123541_496152003915522_665942947_o