Veni, vidi,… Vinicius! Ne-au bătut cu rețeta clasică: UTA – CFR 0-1

de Lucian Dănilă | 6 martie 2021, 11:49 PM | Sport

1

Am așteptat mult acest meci cu campioana României. Pentru astfel de meciuri a promovat UTA, astfel de meciuri așteaptă toți cei care iubesc clubul arădean și în astfel de meciuri putem vedea nivelul la care ne aflăm.

UTA venea după o serie de cinci meciuri fără înfrângere în campionat, fiind practic singura echipă din Liga 1 care nu a pierdut în ultimele cinci jocuri. Gyuszi Balint avea la dispoziție aproape tot lotul de jucători, mai puțin pe Benga, iar Iacob și Albu au început pe banca de rezerve. Deși existau niște dileme în ceea ce privește primul unsprezece, Balint a început cu Ilie, Isac și Buhăcianu titulari, iar în față l-a ales din nou pe Adrian Petre. Prima repriză a fost una în care UTA nu a fost cu nimic sub adversara ei, o echipă cu multe meciuri în Europa în ultimii doi ani, dar o echipă cu jucători care deja ar putea fi înscriși în competițiile de old-boys, așa cum sunt Vinicius, Deac, Rondon sau Hoban. Isac și Modestas Vorobjovas au dominat jocul la centrul terenului, iar Shlyakov și Peteleu au fost stăpânii celor două benzi. Ocaziile aveau să apară pe final de meci, atunci când Păun a încercat un lob frumos peste Balauru, dar portarul echipei arădene s-a întins și a respins cu un ultim efort.

UTA putea marca și ea prin Adrian Petre. Buhăcianu i-a „furat” o minge lui Manea chiar pe linia de margine, i-a pasat lui Roger, acesta a șutat prin fața porții, mingea a ajuns la Petre care a pus latul dar a trimis puțin pe lângă poartă. La poarta arădenilor, Debeljuh l-a luat la țintă pe Erico și la vestiare s-a intrat cu 0-0.

Ratarea lui Petre l-a costat și la pauză Balint l-a înlocuit cu Hora, cel care a marcat golul victoriei în meciul de la Mediaș. Primele minute de după întoarcerea de la vestiare au aparținut arădenilor, dar mereu s-a greșit ultima pasă, fie că vorbim despre Hora, fie că este cazul lui Buhăcianu.

Dacă în prima parte UTA a avut o posesie superioară și acțiuni purtate în viteză, în repriza a doua CFR a controlat mai mult jocul la mijlocul terenului și a împins mereu acțiunile spre poarta lui Balauru. Ca și în prima parte, ocaziile au întârziat să apară, dar CFR a câștigat atâtea meciuri fără a-și creea ocazii.

Golul a venit în minutul 68 pe vechea rețetă scrisă de Dan Petrescu. La un corner, Deac a executat excelent pe linia de 6 metri, Erico a intrat pe sub balon și Vinicius a marcat pe lângă Balauru primul său gol din octombrie încoace. După doar trei minute, Debeljuh putea face 2-0, dar a trimis mingea în brațele lui Balauru.

UTA putea egala în minutul 76 în urma unui contraatac purtat excelent de Peteleu, dar fundașul arădenilor a ales o pasă spre Antal în locul unui șut și mingea s-a scurs pe lângă poartă. Gyuszi Balint i-a aruncat în luptă și pe Albu, pe Denis Rusu sau Cipri Rus, dar ocaziile la poarta lui Bălgrădean nu au mai sosit… La poarta lui Balauru, Itu a ratat o imensă ocazie în ultimele minute ale jocului, atunci când a trimis peste poartă după o pasă excelentă a lui Rondon.

UTA pierde din nou pe teren propriu, al șaptelea meci din acest campionat în care pierde la Arad, dar a arătat în multe momente că se poate ridica la valoarea unei echipe ca CFR. A fost primul joc din seria infernală în care era programată să joace cu primele patru clasate. Urmează FCSB, tot la Arad, după care o deplasare dificilă la Craiova.

UTA ocupă locul 8 și are șanse minime să mai prindă un loc de play-off.

UTA Arad – CFR Cluj 0-1 (0-0)

A marcat: Vinicius 68

UTA: Balauru – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Isac (87 Cipri Rus), Vorobjovas (78 Albu) – Antal, Roger, Buhăcianu (72 Denis Rusu) – Adrian Petre (46 Hora). Pe bancă: Iacob – Melinte, Tomozei, D. Rusu, Roșu, Albu, Bustea, C. Rus, Hora. Antrenor: Gyuszi Balint

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Ben Youssef, Camora – Deac, Bordeianu, M. Gîdea (9 Păun, 88 Latovlevici) – Chipciu (77 Hoban), Debeljuh (77 Rondon), Costache (77 Itu). Pe bancă: Sandomjerski – Susic, Latovlevici, Ciobotariu, Hoban, Luis Aurelio, Itu, Păun, Rondon.

Antrenor: Edward Iordănescu

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: Andrei Chivulete (București)

Observator arbitrii: Nicolae Mavrodin (București). Observator de joc: Dan Potocianu (Reșița)