Două zile dedicate tradițiilor, meșteșugurilor și cântecului popular la Moneasa
Stațiunea Moneasa devine, în perioada 22–23 august 2026, un punct de întâlnire pentru iubitorii tradițiilor, meșteșugurilor și cântecului popular românesc. Timp de două zile, publicul este invitat să descopere creații autentice ale meșterilor populari și să se bucure de un spectacol dedicat valorilor culturii tradiționale.
În 22 și 23 august, Aleea din stațiune va găzdui cea de-a XXV-a ediție a Târgului Meșterilor Populari, eveniment care pune în prim-plan meșteșugurile tradiționale și obiectele realizate manual. Vizitatorii vor putea descoperi creațiile meșterilor populari și poveștile unor îndeletniciri păstrate și transmise din generație în generație.
Programul continuă în 23 august, la Teatrul de Vară din Moneasa, cu cea de-a 56-a ediție a Festivalului-Concurs al Cântecului Popular din Țara Zărandului.
Pe scenă vor evolua concurenți din diferite zone folclorice ale țării, acompaniați de Orchestra Centrului Cultural Județean Arad, sub conducerea muzicală a prof. Vasile Rus.
În cadrul evenimentului vor susține recitaluri îndrăgiții interpreți ai cântecului popular românesc: Mariana Anghel, Alexandru Pugna și Malvina Nagy.
Evenimentul va fi prezentat de Voichița Suba, fiind în organizarea Primăriei Moneasa și Consiliului Județean Arad, prin Centrul Cultural Județean Arad. Intrarea este liberă.
Citește și: 🟠 Județul Arad, de joi sub cod portocaliu de caniculă · Special Arad
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)