Tot mai mulţi arădeni, sunaţi de hackeri! Cum recunoşti numerele la care nu trebuie să răspunzi pentru a nu-ți „încărca” factura





În ultimele săptămâni, tot mai mulţi arădeni au constatat că sunt sunaţi de pe numere de telefon din ţări precum Pakistan, Rusia sau Mali, şi nu li se spune nimic. Oamenii sunt tentaţi, astfel, să sune înapoi şi astfel se „trezesc” cu facturi mult încărcate de costuri.
„Recomandăm utilizatorilor de telefonie fixă sau mobilă să nu sune înapoi către destinaţii necunoscute cu care nu interacţionează în mod deosebit”, a declarat, potrivit Digi24.ro, Cătălin Neagoe, director la Divizia de Telefonie Fixă şi Comunicaţii Mobile Digi.
Reţeta folosită de hackeri este simplă, aceştia profitând de simpla curiozitate a oamenilor. De obicei, ei închiriază numere cu prefix de ţări care nouă ni se pot părea exotice, de genul Zanzibar, Guatemala sau Rwanda, numere pe care apoi le folosesc să sune potenţiale victime care nu ştiu cum să reacţioneze. Metoda are la bază un simplu apel efectuat către victimă, urmat de întreruperea subită a acestuia. Curios, cel care va pica în plasă va suna înapoi la numărul respectiv, acesta încadrându-se într-o linie cu suprataxă. Astfel, dacă te gândeşti să apelezi înapoi numere dubioase, poţi pierde şi zeci de euro pe minut, depinzând de cât vei sta de vorbă cu „actorul” din spatele telefonului, arată adevarul.ro. Apelurile suspecte vin de la hackeri care închiriază linii cu suprataxă. Sute de români se plâng că au fost păcăliţi astfel şi din păcate autorităţile spun că nu pot face nimic în ajutorul victimelor.
„Ca să nu fiţi suprataxaţi nu trebuie să răspundeţi la apeluri din ţări precum Pakistan (+92), Senegal (+221), Mali (+223), Niger (+227) şi nici la apelurile din Rusia cu prefixul (+7). Iar lista poate continua cu Africa de Sud, Serbia sau Rusia”, arată Digi24.ro.
Potrivit acestui site, sunt predispuşi să primească aceste apeluri mai ales cei al căror număr de telefon apare pe reţelele de socializare. Asemenea înşelătorii sunt bine puse la punct, iar persoana de la capătul firului nu poate fi identificată. Mai mult, banii furaţi astfel sunt aproape imposibil de recuperat.
Comentariile portalului
RomaniaFilm iar deraiezi. Nu am susținut niciun plăvan și niciun covrigar. Spre deosebire de tine , care ești un fanatic susținător al tripletei Piticul Diliu-Golanul-Javrila Nu (...)
Doar pare. Puteți fi ceva mai precis? Ce "cstastrofă care urmează" susțin eu? Cât despre presupunerea dvs. potrivit căreia aș vrea să "mă dau bine" pe (...)
Violenta verbala nu e cu mult sub cea fizica si faptul ca jigniti 100% din cei 47% de votanti non-Nicusor spune si asta multe d-le Marginean, recte "Să se uite cine sunt (...)